Майката е важен фактор в развитието на детето, не само след като то се роди, но и докато е в нейната утроба. Освен във физическо здраве, бременната трябва да бъде и в отлично психическо състояние. Оказва се, че депресираните бъдещи майки могат да предадат това негативно настроение и на своите деца, твърди ново проучване. Изследователите предупреждават, че заплахата за тийнейджърите нараства с 1,5 пъти по време на пубертета.
Проучването също така разкрива важна разлика между депресията по време на бременността и тази след раждането. Експертите са убедени, че стрес хормоните в утробата играят ключова роля в развитието на детето на по-късен етап от живота му. Това е така, защото не е открита връзка между депресията при бащата и влошеното психическо състояние на неговия наследник по време на пубертета.
Изследването анализирало родители и деца, като началото било дадено през 90-те години на миналия век. Водещият автор доктор Ребека Пийрсън споделя, че резултатите от проучването идентифицирали нов риск за децата, свързан с депресията на майката преди раждането. „За разлика от следродилната депресия, в този случай майката не може да предпази своето бебе, докато е още в утробата ѝ“, твърди доктор Пийрсън. Това се дължи на хормоните на стреса, които се отразяват и на детето.
Резултатите от изследването показват, че 11 на сто от подрастващите, родени от жени в депресия, се сблъскват с този проблем на 18-годишна възраст. За сравнение процентът при децата на майки в нормално психично състояние е 7 на сто. Според доктор Пийрсън депресията може да се лекува не само с медикаменти, но и по много други начини, пише вестник Daily Mail.