Близо 80 на сто от подрастващите страдат от акне в различна степен. Много често то отшумява съвсем неочаквано, но може да продължи доста дълго време, тъй като 25% от възрастните продължават да са засегнати от този „младежки“ проблем.
Истината е, че това заболяване на кожата не е само въпрос на определена възраст.
Себумът – една от главните причини за появата на акне
Учените все още не са открили всички причини за появата на акне. Известни са само главните причинители на това заболяване на кожата.
Най-главната причина е повишеното отделяне на себум, което води до омазняване на кожата и тя става по-чувствителна към възпаления.
След това се появява проблемът със запушването на мастните фоликули. Те представляват нещо като джобче, в което се намира косъм и където изтича себумът, който отделят мастните жлези.
Когато естественото отделяне на клетките във фоликулата не се извърши правилно, се образува пъпка, която не позволява на себума да се разпространи по повърхността на кожата и завършва с появата на малък комедон.
Той е или отворен (т.нар. черна точка), или затворен (т.нар. микрокиста, която е в основата на гнойните пъпки и циреите).
На трето, но не последно място се нареждат и бактериите и по-точно т.нар. propionebacterium acnes. Жадни за себум, те се възползват от себореята, за да произвеждат дразнещи вещества, които са идеални за превръщането на едва забележимо възпаление в голяма зачервена и възпалена пъпка.
Предразполагащите фактори
Най-големият виновник за появата на акне са хормоните, което обяснява защо то е основен проблем при подрастващите, когато организмът търпи множество хормонални промени.
Става дума най-вече за андрогените – мъжки хормони, които жената също отделя, но в по-малки количества. Тъй като те стимулират мастните жлези, могат да доведат до образуването на пъпка и да хранят бактериите: два фактора, които благоприятстват образуването на пъпки.
Съществуват също така и други явления, като например наследствеността, чието влияние също не трябва да бъде подценявано.
Използването на неправилна козметика също може да предизвика появата на акне, както и приемането на някои медикаменти като кортизони, някои противозачатъчни и други.
Някои грешни идеи за кожата и акнето
Слънцето, чието действие на пръв поглед изглежда лековито, е неприятел за страдащата от акне кожа, тъй като често подготвя появата на това заболяване още с прибирането на сянка. По-добър вариант е кожата да се предпазва със слънцезащитен крем с по-висок фактор.
Ролята на стреса често се споменава като причина, но все пак остава спорна. Според някои учени нервността стимулира хормоналните секреции и от там се благоприятства появата на акне.
Колкото до връзката между храната и произвеждането на себум, тя все още не е доказана, също както и неправилното тълкуване, че акнето има връзка със сексуалните връзки.