Според тях хората, които не си доспиват, са преуморени и свръх емоционални.
„По време на сън мозъка преработва събраната информация, складира я, почива си. Когато обаче сънят е недостатъчен, тялото не функционира нормално“, припомнят лекарите.
Новото в изследването е, че се доказва за първи път връзката между съня и емоционалното състояние на хората.
За нуждите на науката 35 доброволци се лишили от сън за цели 35 часа. След това им били показани картинки, които да им въздейства емоционално.
С помощта на ядрено-магнитен резонанс лекарите наблюдавали мозъчната дейност на доброволците.
Открили, че лишените от сън се вълнуват много повече от показаните картинки – кръвообращението в мозъка и мозъчната активност били много по-силни от това на наспалите се участници в изследването.
„Магнитният резонанс показа повишение с 60% на мозъчната активност при недоспиване. Това определено ни изненада. С други думи, без сън мозъкът няма възможност да анализира правилно ситуацията и се отдава на първичните реакции.
Тази силна емоция, изпитана от някакви си снимки показва именно това – че хората не могат да разсъждават трезво, ако не са си доспали“, обясняват специалистите.
„Продължителното безсъние или недоспиване може да доведе до трайно увреждане на тези части от мозъка, които контролират емоционалното състояние и това да доведе до психично разстройство“, завършват те.