Веселият есенен дъжд навън е адски успокояващ, нали? Пък и разнообразието от цветове и нюанси действа освежаващо в комбинация с хладния въздух.
Тази почти перфектна идилия лесно може да бъде помрачена от досадни алергии и възпаления, а една от най-често срещаните и неприятни болести е синузитът.
Той се причинява най-често от вируси и бактерии, но може да бъде предизвикан и от алергични реакции. Обичайните му симптоми като хрема, запушен нос и главоболие стават нетърпими, ако не се излекува навреме.
Синузитът може да се превърне и в хронично заболяване с още по-изострени симптоми.
Всички потърпевши обаче имат нова надежда за облекчение. Според канадски учени медът съдържа естествени активни съставки, които побеждават бактериите-причинители на синузита.
Медиците изследвали въздействието на меда върху т.нар. „биофилм“, с който се покриват някои бактерии. Малките вредители са намерили начин да издигнат щит дори срещу най-силните антимикробни средства.
Учените приложили в лабораторна среда различни видове мед върху биофилма, изграден от бактерията-виновник за синузита. Оказало се, че сладкият еликсир убива по-добре злосторниците, отколкото най-често използваните антибиотици.
Пчелният мед помогнал, но най-силно действали медът от рядко йеменско дърво и този от новозеландското растение манука.
Предстои да се изследва действието им при пациенти извън стерилна среда. По-трудно ще бъде да се използва той за локално лечение, тъй като все още не може да бъде вкаран в синусите.
Едно е ясно - медът със сигурност е мощен бактериален унищожител, защото от древността се използва за лекуване на открити рани и против възпаления.
А явно потенциалът му на естествен лек тепърва ще се разкрива, което, да си признаем, е чудесно.