Голяма част от българките не са наясно с модерните орални контрацептиви.
Това сочат резултатите от проучване, осъществено сред 581 Интернет-потребители в рамките на един месец – от 26 септември до 26 октомври.
Анкетата е организирана по повод Световния ден на контрацепцията, който беше обявен за първи път в България на 26 септември 2007 година.
Участниците във въпросника са на възраст до 65 години и 88% от тях не знаят кога може да започне приемът на орални контрацептиви.
Най-много са грешните отговори сред представителите на възрастовата група 19-25 – общо 40% от тях нямат идея кога могат да започнат да се предпазват от нежелана бременност.
Почти 50% от анкетираните смятат, че хапчетата имат антиспермицидно действие, т.е. убиват сперматозоидите, или им осигуряват механична защита. Което изобщо не е вярно, разбира се.
От друга страна 86% от гласувалите не познават или не са достатъчно информирани точно каква защита им предоставят противозачатъчните.
47% от потребителите смятат, че ако нарушат схемата си като пропуснат да вземат хапче, то задължително се нуждаят от таблетка за спешна контрацепция.
Голяма част от участниците в анкетата, 75% по-точно, не знаят нищо за действието на някои иновативни съставки в хапчетата, които влияят положително върху здравето на косата и кожата, не предизвикват задържане на вода в тялото и облекчават симптомите на ПМС.
Ако обобщим тези резултати, става ясно, че жените в България дори не се замислят за семейно планиране в началото на 21-ви век. А излиза, че не умеят да се предпазват дори от нежелано зачеване.
В Европа нежеланите бременности са 9 милиона годишно, като от тях 90% в Източна Европа и 64% в Западна приключват с аборт. В същото време у нас едва 4% ползват планова контрацепция, което е тревожен факт.
Кампанията за Деня на контрацепцията през 2008 година е под надслов „Твоето тяло, твоят живот, твоят избор“ и целта й е да информира максимално младите хора, за да направят те най-разумния избор за себе си.
Ние сме писали доста по темата и без да сме част от определена кампания. Ето защо препоръчваме да прочетете още:
Българките почти не ползват противозачатъчни
Десет въпроса за противозачатъчните - част I
Десет въпроса за противозачатъчните - част II