Скоро ви обяснихме, че инсултът и инфарктът могат да се избегнат, ако се стегнете и вземете мерки. Навреме.
Никак не е трудно да се сетите срещу какво, но ние смятаме да ви припомним рисковите фактори, при това в детайли.
Ако се погрижите да ги отстраните от живота си, вероятността да бъдете здрави по-дълго се увеличава многократно.
Най-големите рискове се крият в ежедневните ни навици, които не винаги са положителни. Те са отговорни за здравословни проблеми като високо кръвно налягане, захарен диабет, мигрена и други.
С течение на времето се натрупват и предизвикват наистина сериозните сърдечно-съдови заболявания.
Ето и най-опасните обичаи, които можете да изкорените с чиста съвест:
Тютюнопушене
Според изследване, извършено през 2005 година, рискът от сърдечно-съдови проблеми се увеличава паралелно с броя на изпушените цигари – 25 цигари дневно го повишават 4 пъти в сравнение с този при непушачите.
Дори ако сте пасивни пушачи, съществува сериозна възможност да се сблъскате с неприятни последствия.
Спирането на цигарите намалява риска от мозъчен или сърдечен удар с цели 50% през първата година, а след 5 години обстоятелствата са същите като при непушачите.
Заседнал начин на живот
Най-големият рисков фактор за мъжете е повишеното съдържание на мазнини в областта на корема, които най-често са резултат от нездравословен начин на живот.
С напредването на възрастта обикновено се увеличават и мазнините, а заедно с това и рискът от нарушаване работата на сърцето и мозъка.
Липсата на физическа активност ускорява този процес. Не едно и две изследвания от последните няколко години показват, че интензивните натоварвания и в късна възраст влияят положително върху здравето.
Неправилно хранене
Хранителните навици също имат огромно значение – повишеният прием на сол и наситени мазнини до голяма степен обуславят натрупването на мазнини.
Липсата на пресни плодове и зеленчуци в менюто също е грешка в храненето. Достатъчното количество витамини и минерали, които идват с тях, има отношение и към добрата работа на кръвоносната система. Допълнителният им прием като добавки към храната също е от значение.
Употреба на алкохол
Смята се, че алкохолът влияе добре върху здравето на кръвоносните съдове, но не и в големи количества – до 40 милилитра дневно стимулират кръвоносната система.
Злоупотребата с етанол обаче има силен обратен ефект, водещ след себе си много проблеми. Освен това все още се спори до каква степен е полезен той за работата на мозъка.