IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

“Лоши“ бактерии причиняват акнето

14 март 2013 11 40

Кожата на всеки човек е податлива на акне, в зависимост от бактериалните щамове

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Акнето се превръща в проклятие не само за много тинейджъри, но и за възрастни хора. Добрата новина е, че неприятните пъпки могат да бъдат победени. Поне за това се надяват учени, които наскоро откриха защо някои хора са по-склонни към развитие на акне, отколкото други. Изследователи от Калифорнийския университет открили повече информация за бактериите, живеещи по кожата и предизвикващи акне.

Учените разбрали, че въпросната бактерия съдържа „лоши“ щамове, които причиняват пъпки и и „добри“ щамове, които защитават кожата. Според изследователите наличието на твърде много лоши бактерии е причината за появата на пъпките. Те сравняват този дисбаланс на кожата (между добри и лоши бактерии) с дисбаланса в червата, което води до храносмилателни проблеми.

Учените разгледали бактерията propionibacterium, която вирее в мазните пори. Когато тази бактерия влоши имунната система и отслаби организма, се появяват подути червени пъпки, пише вестник Daily Mail. Чрез извличане на ДНК от доброволци изследователите открили, че една трета от щамовете на бактерията се намират и в напълно здрава кожа. Това означава, че често кожата съдържа свой защитен механизъм, който унищожава вредителите още преди да са заразили клетките.

Все още не е ясно защо някои хора имат повече от лошите бактерии, а други повече от добрите. Смята се, че някои фактори като генетичните характеристики на епидермиса и чувствителността на имунната система също могат да определят кои щамове ще се развиват повече върху кожата. Учените са обнадеждени, че новата информация може да помогне в лечението на акнето.

Статистиката сочи, че около 80% от хората на възраст между 11 и 30 години са засегнати от акне. Проблемната кожа с пъпки може да съществува и в по-зрелите години на човек. Това сочат данните, според които около 5% от жените и 1% от мъжете над 25 години страдат от акне.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари