Както много жени са наясно, кожата на гърдите има склонност да остарява доста по-бързо, в сравнение с кожата на други части на тялото. Учени от калифорнийския университет в Лос Анджелис обявиха, че са открили генома на биологичния часовник, който е отговорен за този процес и съответно по какъв начин може да се забави.
Според Стив Хорват, професор по човешка генетика, първо се нуждаем от обективна мерна единица за остаряване на кожата. Той измерва определени биомаркери в организма на всеки четири години, като по този начин ги използва в ролята на „часовников механизъм“ за измерване на стареенето. Професорът се съсредоточава в измерването на метилирането – естествен процес на промяна на химичния състав на ДНК.
Той изучава 121 събрани данни от различни учени, които са изследвали метилирането на здрави човешки тъкани и на тъкани, болни от рак. Проф. Хорват сравнява биологичната възраст на тъканта с нейната хронологична такава. Неговото откритие е, че може да се влияе върху работата на 353 биологични маркера по тялото, които се променят с възрастта и по този начин да влияем на остаряването на човешката тъкан. Професорът не скрил вълнението си, че в бъдеще този подход може да бъде приложен и в работата на органи като бели дробове, сърце, мозък, черен дроб, хрущяли.
Благодарение на този подход за измерване на хронологичната и биологична възраст на тъканта, проф. Хорват е открил, че тъканта на кожата на гърдите при жените е с около две-три години по-стара от тази на останалите органи по тялото. А ако жена има рак на гърдата, то кожата около тумора е с поне 12 години по-стара в сравнение с останалата кожа на гърдата. Това донякъде може да обясни и защо възрастовият фактор е основният за появата на рак на гърдата.
Проф. Хорват прави опити, като трансформира стволови клетки до етап на новородени, което според него доказва, че учените могат да „превъртат“ биологичния часовник на клетките в организма. Звучи като сценарий на филм, който сме гледали не един път. Големият въпрос според професора е дали биологичният часовник контролира процесите на стареенето на кожата. Биологичният часовник на проф. Хорват, основан върху следенето на няколко биологични маркера в организма, се ускорява или забавя в зависимост от възрастта на човека. Часовникът се движи по-бързо, когато сме деца и тийнейджъри и забавя своя ход, когато навършим 20 години.
Ето и няколко продукта, с които може да се погрижите за здравето и младостта на кожата на гърдите си.
Тонизиращ гел за бюст Bust Beautifyng Toning Gel (Decleor, 83 лв.), скулптуриращ гел за бюст Bust Beauty Extra-Lift Gel (Clarins, 90.50 лв.), гел за стягане и освежаване кожата на гърдите Bust Lift Firming Spray ( Lierac, 57.40 лв.)