Нездравословното хранене и спазването на строга диета могат да доведат до голям дефицит на важни хранителни вещества. Ако вие сте наясно, че не се храните с полезни храни или пък в момента спазвате определен хранителен режим, трябва да имате едно на ум. Липсата на достатъчно хранителни вещества в организма може да доведе до няколко поведенчески проблема. Храната има незабавен и дълготраен ефект върху психичното здраве на човек. Най-простият пример – когато човек е гладен, той започва да става кисел и раздразнителен.
Дефицитът на полезни вещества може да ви се отрази по няколко начина. Вижте кои са те и на какво се дължат:
1. Липса на витамин B3 води до чувство на безпокойство и умора. Витамин B3 (ниацин) е необходим за обработката на мазнините в тялото, за понижаване нивата на холестерола и за регулиране нивата на кръвната захар. Недостигът на витамин B3 води до пелагра – състояние, характеризиращо се с диария, дерматит, деменция, възпаление на устата, амнезия и делириум. Дори малък недостиг на ниацин може да доведе до раздразнителност, слаба концентрация, безпокойство, умора, апатия и депресия. Витамин В3 се среща в големи количества в ориза, пшеничните трици, пилето и фъстъците.
2. Липсата на ферментирали храни води до загуба на паметта. Ферментиралите храни играят ключова роля в поддържането на чревното здраве. Всъщност повечето проблеми, свързани със старостта като загуба на памет, идват от липсата на предпазна микрофлора в червата. Човек трябва да се храни с ферментирали храни, за да увеличи максимално разнообразието от бактерии в храната си. Консумацията на много преработени храни влияе зле върху чревната микрофлора.
3. Липсата на омега-3 мастни киселини води до раздразнителност. Мозъкът се нуждае от смес от сложни въглехидрати, есенциални мастни киселини (особено омега- 3 и омега-6), витамини и вода, за да работи правилно. Преработените храни съдържат трансмазнини, които обаче не могат да предоставят необходимите хранителни вещества, от които се нуждае мозъкът. Този хранителен дефицит може да попречи на производството на аминокиселини, които са от жизненоважно значение за доброто психическо здраве.
Серотонинът е важен невротрансмитер, изграден от аминокиселината триптофан. Той помага за регулиране чувството на задоволство и тревожност, както и играе роля в контролирането на депресията. За да се снабдите с достатъчно количество омега-3 яжте ядки, семена, пълнозърнести храни и риба. Дефицитът на полезната съставка може да намали нормалния приток на кръв към мозъка. Проучвания показват, че хора, страдащи от депресия, имат именно нарушен приток на кръв.