За много хора кафето е първото нещо, към което посягат рано сутрин. То се нарежда пред закуската, защото служи като гориво, даващо живителна сила на тялото. Според експертно мнение обаче кафето трябва да се консумира между 9:30 и 11:30 часа. Това е така, защото кофеинът има максимален ефект няколко часа, след като човек се събуди.
Неврологът Стивън Милър твърди, че е най-добре кафето да се пие тогава, когато нивата на кортизол в организма са ниски, тъй като кофеинът си взаимодейства с хормона. Той обясни още, че консумацията на ароматната напитка не се препоръчва рано сутрин. Между 8:00 и 9:00 часа нивата на кортизол в организма са високи, което развива поносимост към кофеина и отслабва неговата сила.
Именно кортизолът контролира часовника на тялото и кара хората да се чувстват напълно будни. Обикновено нивата на този хормон са високи само след като човек се събужда и започват да падат след около час. Милър твърди, че по време на този спад хората могат да получат максимална полза от кофеина в кафето – напитката им дава тласък, тъй като насърчава производството на кортизол.
Другите пикови моменти, в които хормонът отново има високи нива, са времето около обяд и между 17:30-18:30 часа. Това означава, че тези времеви отрязъци също не са добри моменти за консумация на кафе, пише вестник Daily Mail. Това е така, защото нивото на кортизол е силно свързано с нивото на бдителност. Един от основните признаци на фармакологията е да се използват лекарства, само когато е необходимо. В противен случай може да се развие поносимост към лекарството, което се прилага в същата доза.