Отдавна наричаме чаят най-вълшебната напитка на света и това изобщо не е случайно.
Съвсем отговорно можем да кажем, че учените постоянно държат някоя растителна отвара под микроскопа си, за да открият още някое нейно супер качество.
За някои от ароматните течности се смята, че имат антиканцерогенно действие, други ускоряват метаболизма, трети са добро антивъзпалително средство или пък успокояват болката.
Няколко независими проучвания напоследък показват, че чаят е изключително полезен и за сърцето.
Изглежда флавоноидите, съдържащи се в него, са наистина активни и предпазват от сърдечни атаки.
Финландско изследване показва, че мъжете, които пият повече от 2 чаши чай дневно са застрашени с 21% по-малко от сърдечен удар.
Френски учени пък са стигнали до извода, че повече от 3 чаши чай всеки ден намаляват риска от запушване на артериите при жените с над 32%.
Обобщените резултати от тези и още няколко научни експеримента показват, че 3-4 чаши чай (около 400 милилитра дневно) намаляват риска от сърдечни атаки с над 70%.
Специалистите не могат все още да открият точния механизъм за това, но са убедени, че флавоноидите са „виновни“ за благотворното действие на чая.
Те контролират възпалителните процеси в кръвоносната система, намаляват тромбозите и улесняват движението на кръвта в съдовете.
Неотдавна експерти заявиха, че чаят има свойството да намалява стреса и да успокоява, като тепърва ще се изследва по-подробно и това негово въздействие върху нервната система.
А дотогава вие се опитайте да бъдете като британците и японците, които са превърнали пиенето на чай в официална церемония.
Те изпиват средно между 0,6 и 1 литър дневно от освежителната напитка, което със сигурност е положително постижение.