Продължава от тук!
Спането...
Въпреки че си лягаме навреме, много често се случва, да се будим през нощта, без да можем да заспим отново. При консултация с лекар, той би диагностицирал състоянието като „нарушение на съня". В тези случаи обикновено се предписват медикаменти, спомагащи пълноценния сън през нощта.
Те обаче решават проблема за известно време, а и както всички добре знаем, медикаментите, колкото ни помагат, толкова и вредят.
Е, всички бихме се запитали: „Къде се крие решението?". Истината е, че няма нужда от решение, защото ние не се сблъскваме с проблем. Грешни са реакциите ни - ние възприемаме като смущение процес, който е напълно естествен, коментираха от Puls.bg.
Идеята, че трябва да спим непробудно по 8 часа всяка нощ, е изненадващо скорошна. Във времената, когато все още електричеството не е било изобретено, хората, които са живеели на места с повече от 8 часа тъмнина, са спяли на няколко периоди от времето.
Днес обаче, с появата на изкуствената светлина, ние изместваме времето си за почивка към все по-късните часове на нощта, а нужния сън, който се набавял на части, сега сме го събрали в 8 часа. Някои от нас обаче продължават да се будят нощем, въпреки съвременните условия на живот.
Това е така, защото организмът ни се „завръща" към естествения си цикъл. Експертите съветват в подобни случаи просто да си полежим спокойно в леглото, докато сънят отново се върне при нас.
Раждането
Много години практика и утвърдени модели ни карат да си мислим, че сме напълно наясно как точно би следвало да протече процесът на раждането. Неприятната истина е, че се лъжем..
Днес почти всички жени раждат легнали по гръб, като краката им са вдигнати нагоре. Тази поза е обявена за една от най-неподходящите и то от специалисти. Световната здравна организация я приема за изключително болезнена и препоръчва да бъде отстранена от практиката.
Ако се замислим, ще разберем защо. Когато родилката е по гръб, бебето буквално се бори срещу гравитацията и много по-трудно намира своя път навън. Освен това съветите за постоянни напъни всъщност увеличават болката и намаляват притока на кислород към бебето. Световната здравна организация съветва на жените да им се дава възможност да се движат по време на раждането и сменят позицията на тялото си, когато не се чувстват комфортно.
Миенето на зъбите
От деца сме учени да посещаваме кабинета на зъболекаря често, да мием зъбите си по два пъти на ден, дори след всяко хранене. Дали обаче не прекаляваме в старанието си?
Зъболекари от Великобритания съветват малките деца, между 5 и 10 години, да не мият зъбите си след всяко хранене.
Причината е, че в следствие на консумацията на храни и напитки, зъбният емайл омеква и при непосредствено четкане на зъбите, той лесно се уврежда.
Различни изследвания сочат, че почистването на зъбите с конец е много по-важно, отколкото четкането. Конецът премахва бактериите, които се намират между зъбите, без да уврежда емайла.
Установената практика да мием зъбите си два пъти на ден все още е в сила. Четката за зъби трябва да бъде по-мека и да обръщаме повече внимание не само на зъбите, но и на венците си.
Седенето
В различни изследвания не веднъж е споменавано, че продължителното седене увеличава риска от диабет, болести на сърцето и различни видове рак. Не е споменавано обаче, че всичко това се случва заради изобретяването на столовете.
Телата ни не са създадени да заемат позицията, в която я поставят столовете – а именно под прав ъгъл. Когато сме в изправено положение на тялото или седим на мебел без облегалка, коремните ни мускули се активират, за да помогнат на гръбначния стълб да задържа тежестта ни.
Когато седнем и се облегнем обаче, те се отпускат, а гръбнакът трябва да поеме цялата тежест на тялото ни. Това напрежение води до хронична болест в гърба.
Много експерти препоръчват „активно седене", което означава да използваме топка и да се упражняваме, докато седим. Столът без облегалка също е възможен вариант. Всички обаче трябва да се стремим да се разхождаме колкото се може повече и да не се заседяваме прекалено дълго.