Повечето хора си говорят сами, някои по-рядко, други по-често. Ако някой стане свидетел на странния диалог би го помислил за леко налудничав. Оказва се обаче, че не само, че не е странно, но е и полезно да мислите на глас.
Американските учени доказаха, че така се подобряват когнитивните функции в организма. Когнитивните функции са свързани с преработката на информация в мозъка и включват функции като разбиране, вземане на решения, запаметяване и заучаване на нови неща.
Психолозите Гари Лупян и Даниъл Суингли от университета на Уисконсин-Медисън и университета на Пенсилвания направили серия от експерименти, за да проверят дали, когато човек си говори сам, намира по-лесно дадени предмети.
В единия експеримент на участниците показали 20 снимки на различни неща и поискали от тях да намерят конкретен предмет от показаните. Някои от доброволците трябвало да го правят мълчаливо, а други да си повтарят какво търсят. Вторите се справяли със задачата много по-успешно и бързо.
При друг експеримент участниците трябвало да търсят познати и непознати стоки във виртуален магазин. Тук отново тези, които си мърморели какво търсят, се справяли по-бързо, когато ставало дума за нещо познато. Когато, обаче, търсели непозната вещ, говоренето на глас не им помагало особено.