IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Съществува ли наистина зависимост към шоколада

5 юни 2012 14 42

И как да се справим с прекаленото желание за шоколад

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Копнежа за малко шоколад е добре известен на повечето жени, но има ли такова нещо като пристрастяване към този десерт?

При много жени неустоимото желание за шоколад се появява по време или преди месечния цикъл, което предполага, че това зависи от хормоналните нива в организма. Едно изследване на университета Принстън показва, че когато плъхове, хранени със захар, бъдат подложени на диета изключваща захарта, те стават тревожни и изпитват симптоми, които напомнят на абстиненция от морфин и никотин. Д-р Хоубъл вярва, че храните богати на мазнини и захар стимулират производството на „химикали на удоволствието" в мозъка. Теорията е потвърдена от много изследвания.

Въпреки че има прилики между желанието и консумацията на шоколад и използването на наркотично вещества, изследователите твърдят, че такова нещо като зависимост към шоколада не съществува в истинския смисъл на думата. Въпреки че шоколадът съдържа вещества, които имат свойството да въздействат на настроението на хората, подобни вещества дори в по-голяма концентрация, могат да бъдат открити и в храни, които не са толкова привлекателни на вкус като броколито.

Предполага се, че желанието за шоколад се появява в много по-голяма степен от културни характеристики и емоционалното състояние на хората, отколкото от физическа зависимост към този вид храна.

Съвети за намаляване на консумацията на шоколад:

1. Намерете причините, поради които посягате често към шоколада. Не разчитайте на храната да ви достави цялото удоволствие, което очаквате в ежедневието.

2. Хапвайте по малко шоколад вместо да се ограничавате напълно. Умереността е тайната за успеха. Според едно изследване, ако хапвате шоколад като десерт след основно ястие в рамките на половин час след основното ястие, ще изядете по-малко количество, отколкото ако го хапвате самостоятелно между храненията.

3. Когато изпитате силно желание за шоколад, опитайте се да намерите някакво занимание, което да ви разсее – разговор с приятел, разходка, да почетете нещо интересно в нета или книга и т.н.

4. Винаги имайте запас от здравословна алтернатива близо до вас.

5. Избягвайте да купувате шоколад предварително преди да се е появило желание за тази храна. Ако имате пред очите си шоколад, вероятността да го изядете е много по-голяма, отколкото ако не държите изкушението около вас.

6. Движете се повече. Освен че изгаряте калории, в организмът ви се освобождават ендорфини, които се справят успешно със стреса, депресията и тревожността.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари

коко ( преди 6 години )
Глупости на търкалета! Шоколадът е наркотик! И като такъв предизвиква много силна биохимическа зависимост, а не психологическа такава! Както е при кокаина, кофеина и амфетите! Мозъкът на пристрастения към шоколад изключва тотално! Човекът не може нито да спи, нито да работи, постоянно е изморен, не може да се съсредоточи върху каквато и да било дейност. И ако се е опитал умишлено дълго време да остане без шоколад, той в един момент се превръща в абсолютно неадекватен биологичен обект. Не знае кой е, не знае откъде е, нито пък знае какво трябва да прави! Единственото спасение е да се намери някакъв безвреден биохимичен заместител на шоколада.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
.... ( преди 8 години )
silviaii ( преди 12 години )