След като вампирската вълна заля екраните и книжния пазар темата за мрака и светлината стана доста актуална. Трябва ли нощите да бъдат дълги и тъмни или пък е по-добре светлината да озарява по-голямата част от денонощието? Всъщност дългите мрачни нощи имат своите плюсове. Много хора страдат от сезонно афективно разстройство (САР), което може да доведе до проблеми със съня, депресия и преяждане. Експертите в сферата на здравето са на мнение, че имаме нужда от сериозна доза мрак, за да сме здрави и да се чувстваме добре.
„Слънчевата експлозия от светлина, която ни посреща сутринта и мракът през нощта помагат на тялото да има свой ритъм и да спим спокойно, което от своя страна възпрепятства резките промени в настроението, свързани със САР", казва проф. Ръсел Фостър. Благодарение на познатите промени от светлината към тъмнината биологичният ни часовник работи нормално.
Липсата на тъмнина може да доведе до сериозни здравословни проблеми. „Когато разчитаме на изкуствена светлина, за да разширим деня си до полунощ и след това, ние заблуждаваме тялото, че е лято. Оскъдният прием на храна и застояването, характерно за зимата, го кара да се запасява с мазнини. В случай, че това продължи по-дълго време, рискът от затлъстяване и сърдечно-съдови проблеми се увеличава", издава ученият ТиСи Уесли.
Добрият контраст между светлината и тъмнината помага за пълния релакс на тялото и това, да се чувстваме по-отпочинали на сутринта. Професор Фостър допълва, че изкуствената светлина за сметка на необходимия мрак може да увеличи и риска от рак. Доказано е, че хората, които работят нощни смени са по-податливи на злокачествени образувания, които включват рак на простата и гърдата. Някои експерти подозират, че това се дължи на по-високите нива на хормона на стреса кортизол, който потиска имунната система. Тъмнината пък стимулира производството на мелатонин, който възпрепятства растежа на тумори на гърдата.
И като си говорим за доброя сън (който зависи от добрия мрак) няма как да не вметнем, че който спи качествено, пази добра фигура! Недоспиването понижава количеството на хормона лептин (отговарящ за чувството на засищане) и събужда дружката му грелин – хормонът на глада.
Така че спокойно се доверете на мрака, но не за да живеете активно, когато настъпва, а за да се отдадете на сладък сън!