IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Диетата води до оглупяване?

30 септември 2013 12 00

Дали наистина броенето на калории се отразява зле на мозъка

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Диетите могат да ви осигурят по-фина и стройна фигура, но според новите изследвания, те могат да бъдат в сериозен ущърб за мозъчния ви капацитет.

Професорът по икономика от университета в Харвард – Сендхил Мълейнатан заяви пред вестник „Ню Йорк Таймс", че натрапчивото броене на калории и дългото гладуване могат да „задръстят" мозъка, оставяйки му малко място за други мисли и изчисления.

Професор Мълейнатан обяснява, че това „запушване" влияе негативно на способността ни да изпълняваме различни задачи, включително логически разсъждения, решаване на проблеми и усвояване на нова информация.

Казано с други думи, диетата наистина води до оглупяване, тъй като действа негативно на нашите мисловни способности.

В статията се цитира едно изследване от 2005 г., публикувано в „International Journal of Eating Disorders", което разглеждало поведението и реакциите на различни хора към шоколада, като едните били на диета, а другите – не.

Изследователите установили, че тези лица, които не били на диета, просто изяли шоколада и след това започнали да си вършат другите задачи за деня. Тези, които били на диета обаче, изразходвали няколко минути, за да мислят колко калории съдържа шоколадовото блокче и да размишляват дали да го изядат или не. Тези мисли попречили на концентрацията им по отношение на работата им и те станали по-неефективни през останалата част на деня.

Професор Мълейнатан цитира и друго проучване, публикувано през януари 2010 г., в което се установява, че хората на диетата на Аткинс (тя категорично изключва определени храни от менюто) са по-склонни да се придържат към нея за по-дълго време, от хората, които спазват по-строги диети, в които непрекъснато трябва да се изчисляват някакви калории.

Авторите на изследването твърдят, че недостигът на храна има лош ефект върху мозъка и натоварва психиката излишно.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари