fallback

Кое е най-доброто време да пиете кафето си сутрин

17 July 2024 14:50

За да усетите ефектите му пълноценно

Снимка: iStock

Всеки има предпочитания за начина, по който приема кафето си. Със сметана и захар или просто черно. Студено или горещо. Първото нещо, което правите сутрин, или просто когато ви хрумне.

Говорейки за първата чаша, има ли значение моментът, в който пиете кафето си сутрин?

„Има много ползи от пиенето на кафе“, казва Кнубиан Гатлин, уелнес диетолог в Хюстън Методист. „Съдържанието на кофеин може да помогне за повишаване на енергийните нива, бдителността, подобряване на когнитивните функции и подобряване на представянето по време на физическа активност. Освен това един от страничните продукти на кофеина, параксантинът, играе роля в метаболизма на мазнините.“

Изследванията показват също, че консумацията на кафе е свързана с намален риск от развитие на диабет тип 2, вероятно поради неговите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Други проучвания показват, че то може да помогне за защита на черния дроб, като забавя растежа на белези, които могат да доведат до фиброза.

Способността на кафето да ни събужда е това, за което сме склонни да разчитаме на напитката най-много. Но има ли такова нещо като да го пием твърде скоро след събуждане? Може ли да има „най-добро време“ за възползване от активната му съставка – кофеин?

Как кофеинът влияе на организма?

Нека започнем с дефинирането на няколко термина: аденозин и аденозинови рецептори.

„Аденозинът е молекула, която играе роля в потискането на енергията и възбудата, като ни прави естествено сънливи“, обяснява Гатлин.

Той прави това, като се свързва с аденозиновите рецептори, които се намират в цялото тяло. Нивата на аденозин са най-ниски, когато се събуждате, но се повишават през целия ден. Тъй като все повече аденозин се свързва с рецепторите, взаимодействието стимулира каскада от ефекти, които подпомагат съня.

„Кофеинът блокира аденозиновите рецептори, което означава, че аденозинът вече не може да се свързва и да подпомага сънливостта“, казва Гатлин. „Освен това неговата смесица от вазоконстриктивни и вазодилататорни ефекти влияе върху начина, по който хранителните вещества се транспортират в тялото ни, което насърчава производството на енергия.“

По тези начини кофеинът в кафето ви държи будни и бодри – и спомага за подобряване на всичко – от когнитивната до физическата работоспособност. Но Гатлин казва, че това не е всичко, което прави. Другите ефекти на кофеина всъщност могат да попречат на усещането за енергия.

„Кафето е средство за потискане на апетита, което означава, че може да повлияе на подходящия прием на енергия“, добавя Гатлин. „Кофеинът в кафето може да действа и като диуретик, което може да доведе до загуба на вода чрез уриниране. Ако не се рехидратираме правилно, дори леката дехидратация може да повлияе на енергийните ни нива.“

И накрая, кофеинът може да повлияе на нивата на кортизола – хормон, който играе много важни роли в организма.

Връзката между кофеина и кортизола

Сред многобройните ефекти на кортизола е ролята, която той играе в освобождаването на глюкоза – основният източник на енергия в организма ви. Нивата на кортизол естествено достигат своя връх веднага след събуждане, а последвалият прилив на глюкоза се използва за създаване на енергията, от която се нуждаете, за да станете сутрин.

„Кофеинът също повишава нивата на кортизол“, добавя Гатлин. „Това може да ни помогне наистина да се събудим, но е логично с течение на времето организмът ви да се адаптира сам да произвежда по-малко кортизол, ако пиете чаша кафе всяка сутрин.“

Това може да се отрази на чувството ви за бодрост, което да ви затрудни да се чувствате енергични в началото на деня – особено в някой от дните, в които нямате възможност да изпиете кафето веднага.

Има ли най-добро време за пиене на кафе?

Предвид естественото събуждане на организма ни и различните начини, както положителни, така и отрицателни, по които кофеинът в кафето може да повлияе на това, Гатлин не препоръчва да се прибягва до кафето сутрин.

„Въпреки че помага за събуждането ни, често препоръчвам да изчакате с първата чаша кафе до около час или два след събуждането“, казва Гатлин. „Това позволява на тялото ви първо да използва собствените си ресурси за енергия.“

Вместо това Гатлин препоръчва денят да започне с висока чаша вода и балансирана закуска или лека закуска. Това помага да рехидратирате тялото си и да зададете тон за използването на енергия през останалата част от деня. Освен това може да помогне за предотвратяване на дискомфорта, който понякога може да възникне при пиене на кафе на празен стомах.

„Кофеинът има склонност да увеличава производството на стомашна киселина и жлъчка, което може да изостри симптомите на киселинен рефлукс“, добавя Гатлин.

В тази връзка знайте, че той може да повиши и подвижността на дебелото черво – ето защо скоро след първата чаша кафе често се налага да отидете до тоалетната. Това може да е логистичен фактор, който трябва да вземете предвид, когато определяте времето за първата си чаша.

„И накрая, внимавайте да не пиете кафе след около 15:00 ч., тъй като това може да повлияе на цикъла на съня ви и да затрудни спокойния сън“, добавя Гатлин. „Нарушеният режим на съня се отразява на нивата на енергията ви на следващия ден.“

Автор на статията:
Tialoto.bg
Сподели
кафе прием сутрин
0 коментара
fallback