Вече стана традиция празниците да се превръщат в многодневни безкрайни трапези. Пак се задава серия от празници, които можем сами да превърнем или в удоволствие, или в причина за недобро самочувствие дни след тях.
Празничното преяждане, което се смята почти за задължително, може да анулира многомесечните ни диетични усилия.
Основното различие на Великден са боядисаните яйца. Боите, с които ги боядисваме са разрешените в Европейския съюз химични добавки – оцветители за хранителни нужди, т. нар. Е-та от 100 до 199, основно тартразин, сънсет жълто, кармоизин, брилянт синьо. Те са забранени в отделни страни, защото могат да предизвикат алергични реакции, астматични пристъпи, екземи, а за някои се подозира, че могат да бъдат канцерогенни. Решението на проблема е да се използват растителни бои, каквито са използвали нашите баби, но това е трудно осъществимо.
Трябва да се използват бои с ясно обозначено съдържание, производители, с указан адрес и телефон, в здрави и чисти опаковки. Не употребявайте бои от анонимни фирми, те най-често са от гаражни производители и изобщо не се знае какво съдържат. Възможно е да съдържат анилинови бои, които са отровни. Да се използват здрави яйца, защото боите проникват и в най-малката пукнатина. Все пак проблемът не трябва да се превръща в психоза, количеството боя, което ще поемем на Великден е минимално и единствено хората, които са чувствителни към тях трябва да са внимателни. Лошото е, че тези бои се влагат в много продукти, които консумираме целогодишно. И тук се поставя въпросът за наличието на химията в храната ни.
От друга страна, яйцата са един много полезен продукт, който трябва да присъства редовно в менюто ни. По последни изследвания количеството холестерол в тях не е толкова голямо, колкото се смяташе, а наличието на полезни фосфолипиди и други необходими за организма вещества го компенсира. За хора без здравословни проблеми консумирането на две-три яйца на ден през великденските празници е допустимо, а по-възрастни хора с проблеми трябва да се ограничат до едно. Да се употребяват пресни и здрави яйца, съхранявани в хладилник. По пазарите могат да се продават яйца, които да не са съхранявани правилно и да ни вгорчат празника със стомашно-чревна инфекция.
Яйцата да се варят 8-10 минути и да се консумират до една седмица след сваряването им.
Другият великденски атрибут са козунаците. Те се приготвят от най-хубавото бяло брашно, от което са изхвърлени всички полезни вещества, съдържат много захар, химически добавки и калории. Трябва да се консумират с мярка.
Общото между пролетните празници е агнешкото печено. Агнешкото месо се смята за сравнително здравословно, но разбира се, в рамките на една порция от 120 г. Човек може да преяде и с най-здравословната храна. Опасност тук представляват различните плънки и гарнитури. За тях важи принципът на чаената чаша – една порция е колкото може да се побере в една класическа чаена чаша. За много хора това е абсурдно малко, но това е приблизително обемът на нашия стомах. Много по-здравословно е да заместите гарнитурите със салати. Зелените пролетни салати и зеленчуци съдържат много важни вещества и витамини, които са били дефицитни за организма през зимата и празниците са удобен повод да запълним този дефицит. Но не трябва да се ограничаваме в това само през почивните дни, а да се храним пълноценно и здравословно всеки ден.
По време на празничните трапези се поглъщат и големи количества газирани напитки. Някои са богати на захар и фруктоза и повишават значително погълнатите калории. Голямото количество химически добавки също не подобрява ситуацията, а могат да предизвикат и зависимост. По-добре е да ги заместите с чиста питейна вода.
Да не забравяме друг „задължителен” елемент на празниците – алкохолните напитки. Те могат да бъдат причината да не се чувстваме съвсем добре и отпочинали на следващия ден. Алкохолът в комбинация с мазна храна значително натоварва черния дроб. От друга страна могат да бъдат източник на празни калории – 100 мл концентрат съдържа най-малко 280 ккал и те могат само да се повишават в зависимост от вида му. Добре е да се ограничим в рамките на 40 г чист алкохол за мъже и 20 г за жени и да консумираме достатъчно количество вода, за да не бъде празникът помрачен от главоболие, гадене и лошо самочувствие.
Комбинацията от всичко това може значително да надвиши нужните ви калории и неусетно да прекрачите границата на затлъстяването, борбата с което е трудна и изисква много усилия. Не превръщайте празниците в състезание по преяждане, консумирайте всичко с мярка, за да бъде истинска почивката ви и след нея да се чувствате бодри, жизнени и енергични.
Д-р Цветанка Янакиева участва в кампанията под надслов 100 калории по-малко на ден – сигурен път към успех в борбата с наднорменото тегло. Кампанията има за цел да промотира идеята за здравословен начин на живот с повече движение и формиране на навици за правилно хранене.