IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво е топлинен удар и как да се справим с него?

5 юли 2019 07 40

Внимавайте с топлото време

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Температурите бавно започват да се покачват с всеки изминал ден и вече в страната бяха поставени рекордните 40 градуса. С наближаването на един от най-топлите месеци в годината – август, хората трябва да са подготвени, че термометрите трайно ще се задържат над 30 градуса.

В такива периоди на телефона за спешна медицинска помощ периодично постъпват сигнали за хора, които са пострадали от жегата и най-често симптомите са свързани с топлинен удар. Независимо от възрастта, трябва да обърнете внимание на опасно високите температури и да се предпазите от тях.

Ето всичко, което трябва да знаете за топлинния удар и как да се предпазите от него.

Топлинният удар или още наричан слънчев удар, е състояние, в което телесната температура достига нива, които са вредни за организма. Човек може да пострада, когато прекарва твърде много време на слънце в най-топлите часове от деня.

Причината е, че тялото се дехидратира и се получава т. нар. „топлинна умора“. В следствие на това, тялото спира да се поти, което означава, че то не може да се охлажда само. Резултатът – топлинен удар.

Времето, за което тялото трябва да се възстанови от такъв вид състояние, е приблизително 30 минути, след които организмът започва сам да се охлажда и да регулира температурата си. Ако това не се случи, веднага трябва да позвъните на спешния телефон 112.

Симптомите на топлинния удар са главоболие, замаяност, липса на апетит, гадене, крампи и повишено сърцебиене. Също така може да вдигнете температура над 38 градуса и да се чувствате жадни.

При децата умората също може да е свързана с това състояние. Ако човек, който притежава тези симптоми, не се стабилизира в продължение на 30 минути, то тогава най-вероятно е пострадал от слънчев удар. Също така е възможно човек да бъде неадекватен и да загуби съзнание.

Ако забележите, че човек по улицата проявява симптоми на топлинен удар, веднага трябва да се погрижите за него. Заведете го на сенчесто и прохладно място, намерете студена вода и се опитайте да изстудите кожата му.

Хубаво е да го накарате да легне и леко да вдигне краката си нагоре. Ако не се оправи след критичните 30 минути, то трябва да се обадите на телефон 112.

Докато чакате медиците не трябва да спирате да се грижите за пострадалия. Опитайте да намерите кърпа или нещо друго, което да потопите в студена вода и да го наложите върху тялото на човека. Непрекъснато следете пулса и дишането, както и да карате лицето да ви говори нещо.

За да предотвратите топлинен удар, е добре постоянно да пиете студени напитки, да се къпете с по-хладка вода, да носите по-светли и по-леки дрехи, както и да не излизате през пиковите периоди на деня. Не пийте алкохол и избягвайте тежките храни.

Най-уязвими на слънчев удар са малките деца, пенсионерите и хората, които страдат от сърдечни заболявания.

 

Снимки: Pixabay

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари