Като малки често сме получавали забележки от родителите си да стоим с изправени рамене и да не се прегърбваме. Добрата стойка обаче далеч не се изчерпва с това. В ежедневието си често ни се налага да прекарваме часове наред в някоя поза и без да се усетим, ако тя е неправилна, се отразява на здравето ни.
Без значение дали стоите, лежите или седите, ако позата на тялото ви е погрешна, това поставя под напрежение мускулите, ставите, нервните окончания, обърква кръвообращението, причинява болка, изтръпване и в дълготраен план дори води до изкривяване на костите, гръбнака и врата.
Добрата стойка използва по-малко енергия – независимо дали тя се поддържа от мускулите ви или стола, на който седите. Основните коремни мускули работят по-ефективно, което означава, че могат да ви бъдат помощник и да ви позволят да движите крайниците си по-свободно. Ако тялото ви се чувства удобно, пестите енергия за движенията, които искате да правите. Следователно добрата стойка може да помогне при мускулна слабост, болка и умора, както и при атаксия (проблеми с координацията), тремор, спастичност и спазми.
Правилна стойка при седене:
– Коленете са сгънати на 90 градуса, стъпалата опират в пода; – Брадичката е изправена, лицето гледа напред; – Гърбът е изправен и прилепен за седалката, така че тялото в областта на бедрата и гърба образува също ъгъл 90 градуса; – Коленете не трябва да минават пред стъпалата дори при седене; – Теглото трябва да бъде разпределено еднакво между двете седалищни бузи.
Правилна стойка при стоене:
– Гърбът и раменете са изправени; – Вратът също не трябва да клюма напред или назад; – Раменете трябва да са отпуснати, но не напред или назад; – Коленете трябва да не се опират, стъпалата на леко разстояние едно от друго; – Гърдите напред, коремът прибран; – Не пъчете таза напред.
Правилна поза при лежане:
Лежането трябва да следва естествените извивки на тялото! – Както при седенето и стоенето, опитайте да държите гърба в една линия; – Ако имате извивки в задната част, при лежане по гръб може да сложите мека възглавница, за да запълните дупката в областта на кръста; – Пазете врата! Не слагайте много възглавници под главата. При спане по гръб и настрани, ползвайте ортопедична възглавница, която има обла извивка, влизаща в областта на врата. При спане по корем – ползвайте много мека и ниска възглавница или без възглавница изобщо. – При спане настрани, не преплитайте краката (единият захлупва или изпреварва другия), тъй като това води до изкривяване на таза. Сложете малка възглавничка между коленете, за да държите бедрата в успоредно положение.