Вече видяхме, че когато човек иска, винаги може да прескочи правилата на някоя диета и да си намери извинение. В клипчето „Не се брои , ако" има поне 5-6 идеи какво може да ви спаси от вашата съвест и тази на приятлите ви.
Представете си обаче, ако освен тях и хиляди непознати хора започнат да коментират ежедневното ви меню? Да би било гадно, освен ако не сте заявили, че сте на диета и трудно успявате да я спазвате.
В социалната мрежа Twitter вече има доста жени, които търсят подкрепата от непознати. Идеята е, че те споделят всяка трохичка, която слагат в устата си. По този начин, ако са честни, те ще получат градивна критика (в случаите, когато са си позволили да изядат нещо силно калорично) или подкрепа (ако съумяват да поддържат нисък калориен баланс).
Мотивацията е най-силният съюзник в борбата с килограмите и с всичко друго в живота. Другото предимство на онлайн хранителния „дневник" в социалната мрежа е фактът, че описвайки подробно храната си, се замисляте два пъти повече, когато застанете пред хладилника следващия път. Колективната съвест се забива в главата ви като едно гласче, не ви дава мира.
Стимул е и личното его и стремеж да те харесват. Една дама, която си е направила социалния експеримент, разказва пред Daily mail. "На четвъртия ден от диетата ми, нещата станах зле. Имах тежък ден и изядох огромен плик с чипс. След като го написах, никой не коментира. Но загубих трима от последователите си. В края на седмицата обаче, свалих почти килограм и веднага получих похвали. Това е като виртуален клуб за отслабване, който те кара да се изправиш срещу собствената си лакомия. Не можеш и да си позволиш да ядеш прекалено често, за да не отегчиш последователите си с постове".