IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Отслабването действа като абстиненция

27 декември 2012 11 00

Защо, когато човек отслабва се чувства депресиран?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Учени от Университета в Монреал стигнали до заключението, че подлагането на диета може да предизвика подобен ефект върху мозъка, както отказването на наркотици. Резултатите от новото изследване показват, че отказването от високо калорични храни води до химични промени в мозъка, които била могли да направят човека уязвим.

Химикалите в мозъка се променят заедно с храната, което от своя страна може да доведе до депресивни състояния. Промяна в хранителния режим причинява симптоми на абстиненция и по-голяма чувствителност към стресови ситуации. Ръководителят на изследването, доктор Стефани Фултон, обяснява научното откритие чрез експеримент с лабораторни мишки.

Екипът от изследователи разделил мишките на две групи. Първата група била хранена с продукти, богати на мазнини и захар, а втората със здравословна храна. Целта на експеримента била да се наблюдава как различните храни влияят върху поведението на лабораторните мишки.

Оказало се, че мишките, които били хранени с продукти с по-високо съдържание на мазнини проявяват повече признаци на тревожност. Учените се съсредоточили главно върху един от химикалите в мозъка – допамина. Освобождаването на допамин кара човек да се чувства добре. Този химикал се среща, както при хората, така и при животните.

Някои гени, участващи в производството на допамин се контролират от молекулата CREB. Въпросната молекула се срещала по-често в мозъците на мишките, които били хранени с висококалорични храни. От друга страна при първата група мишки се наблюдавали и по-високи нива на кортикостерона – хормон на стреса. Това обяснява депресията и отрицателния цикъл на поведение, свързани с консумирането на храни с повече мазнини, пише вестник Daily Mail.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари