IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Протеини за закуска помагат да отслабнете

5 април 2013 10 40

Едно яйце на закуска бори нощния глад

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Много хора пропускат закуската, макар да се знае, че тя е важен енергиен източник, който дава сила на тялото. Ако този факт не е достатъчна причина, която да ви накара да започнете да се храните сутрин, то резултатите от ново проучване може би са на път да ви убедят.

Закуска, съставена от яйца и пържола, може да ви помогне да останете стройни и да спре нощните ви набези към хладилника. Експерти от Университета в Мисури установили, че богатата на протеини закуска значително подобрява контрола на апетита. Също така тя намалява нездравословния глад за храна с високо съдържание на мазнини и захар, което човек изпитва през нощните часове.

Статистиката сочи, че около 60% от младежите в Америка последователно пропускат най-важното хранене за деня. Според доцента Хедър Лейди „подходящата закуска може да бъде ключът за решаването на здравните проблеми, свързани със затлъстяването“. Към момента има повече от 25 милиона младежи с наднормено тегло или затлъстяване само в САЩ.


Във воденото от Хедът Лейди проучване участвали 20 млади жени на възраст между 18 и 20 години. Всички те имали наднормено тегло и имали навика да не се хранят сутрин. По време на изследването всеки ден участничките приемали голямо количество протеини за закуска. Обикновено те се хранели с яйца и постна говежда пържола или зърнена закуска. Всяко сутрешно хранене се състояло от 350 калории и 35 грама протеини.

През деня младите жени попълвали анкетни карти и давали кръвни проби. Преди вечеря мозъкът на всяка участничка бил сканиран с помощта на магнитен резонанс, за да се проследят всички мозъчни сигнали, контролиращи желанието за храна, пише вестник Daily Mail. Оказва се, че приемът на протеини за закуска може да доведе до увеличаване чувството на ситост и намаляване мозъчната активност, която контролира апетита.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари