Много жени искат да отслабнат, но това така и не се случва или пък резултатите са почти нищожни. Може би причината се крие в самите тях. Те от време на време си търсят извинения, за да оправдаят някои свои прегрешения. Разбира се, понякога човек може да бъде заблуден и от външни обстоятелства като това доколко един хранителен продукт е наистина полезен. Ето кои са извиненията, които със сигурност провалят вашата диета:
1. „Само една хапка“. Една хапка сладолед, няколко пържени картофчета – колко лошо може да стане положението? На всеки 100 допълнителни калории дневно за една година човек може да надебелее с цели 5 килограма. Друг проблем е, че много хора опитват от дадена храна по причини, които не са свързани с глада. Например, храната изглежда много вкусна или е „под ръка“. Преди да ядете каквото и да е, запитайте се дали наистина сте гладни или това е просто прищявка.
2. „Направено е с плодове“. Много сокове, плодови закуски и зърнени култури съдържат „плодове“, но най-вече захар. Етикетите имат за цел да ви убедят, че продуктът е здравословен, но парче истински плод е най-добрият избор. За разлика от преработените храни, истинските плодове осигуряват фибри, които подобряват храносмилането и регулират нивата на кръвната захар.
3. „Току що тренирах и имам нужда от малко въглехидрати, за да ме заредят“. Според диетолога доктор Хелър много жени правят грешката да мислят, че след като са изгорили 300 калории на пътеката, могат да се поглезят с каквото поискат. Трябва да бъдете умерени в консумацията на храна. Стимулирането на мускулите може да стане и с лека закуска, която съчетава въглехидрати и протеини (като кисело мляко и плодове).
4. „Сега ще изям това и ще пропусна вечерята“. Пропускането на хранене рядко спестява калории, защото в един момент започвате да се чувствате още по-гладни. Именно в моменти, в които тялото ви изпитва силна нужда от храна, човек е склонен да яде каквото и да е. Скорошно проучване показва, че хората, които често пропускат различни хранения, всъщност консумират по-висококалорична храна от останалите.
Снимка: Dreamstime
5. „Това е здравословно“. Някои храни, предлагани във веригите за бързо хранене, например, са набедени за нездравословни и хората се опитват да ги избягват. От друга страна за други вериги за хранене не се говори толкова много, което не означава, че техните продукти също нямат високо съдържание на калории. Така че имайте едно наум, преди да решите, че дадено нещо наистина е здравословно.
6. „Ще се поотпусна през почивните дни“. В един месец има 8 почивни дни, което всъщност е много време и може да повлияе зле на опитите ви да отслабнете. Ако имате нужда да се поглезите, значи спазвате прекалено стриктни ограничения през седмицата. Както за всяко нещо, така и при диетата трябва да има баланс.
Снимка: Dreamstime
7. „Няма значение по кое време на деня ям“. Скорошно изследване показа, че хората, които обядват до 15:00 часа отслабват по-бързо, отколкото тези, които се хранят по-късно. В случай, че вашият дневен график ви принуждава да се храните през голям времеви период, наблегнете на малките хранения с протеини, за да поддържате нивата на кръвната си захар стабилни. Също така по този начин няма да преяждате, когато най-накрая дойде време за основния обяд или вечеря. Консумирайте по-лека храна на вечеря, особено ако се храните по-късно.
8. „Щом е нискокалорична храна, мога да я ям“. Проблемът при нискокалоричните продукти е, че те изобилстват от захар, за да придобият по-добър вкус. Също така липсата на хранителни съставки може да ви накара да се почувствате неудовлетворени и да трябва да отворите още една опаковка. Ограничете приема на хранителни продукти с ниско съдържание на калории, а наблегнете на консумацията на истински, здравословни храни (когато това е възможно).