IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как се хранят слабите жени

9 октомври 2013 07 30

11 съвета как да заприличате на тях, ако това е вашата цел

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всяка жена има поне няколко по-слаби от нея приятелки, на които завижда за страхотната форма, но така и не може да подражава на начина им на хранене. Не говорим за дамите, които са нонстоп на диети, които пият хапчета за отслабване и които спят във фитнеса. По скоро имаме предвид тези жени, които имат добър ген, за който се грижат като не се нахвърлят лакомо на всичко, което се яде, а наблягат на правилното хранене, без да са обсебени от калориите.

Предлагаме ви 11 топ съвета, които ще ви помогнат да започнете да се чувствате по-добре в кожата си, сменяйки отношението си към храната, по примера на стройните си приятелки. Ето ги и тях:

1. Яжте само, когато сте гладни.

Следващият път, когато ви се прияде, запитайте се дали желанието ви за храна идва от ума ви или е диктувано от тялото ви. Ако вашият мозък търси бягство от нещо (от скука, от изтощение и т. н.) и смята да го намери в храната, то не му угаждайте. По-добре направете нещо забавно, изпийте една чаша вода или си починете. Консумирайте храна, само когато стомахът ви наистина е празен и къркори от глад.

2. Не яжте, когато сте стресирани, ядосани, притеснени, разстроени и т. н.

Храносмилането работи най-добре, когато човек е спокоен, а не когато е разстроен. Излишните калории, поети набързо, няма да ви накарат да се почувствате по-добре, а само ще увеличат размера на талията ви.

3 . Яжте истинска, полезна храна, а не нездравословни и супер калорични продукти от групата на „джънк фуудс“.

Най-добре е да се храните с готвена храна и то предимно у дома, тъй като навън по заведенията и магазините най-често ще бъдете привлечени от сухи продукти, които са пълни с калории, а не съдържат най-важните хранителни вещества.

4. Избягвайте да ядете храни, които не ви харесват или не са ви особено вкусни, само защото се намират в чинията ви.

Вашето тяло ще ви се отблагодари по-късно затова, че сте били толкова добри към него и не сте изяли мазната пържола с пържените картофки или безвкусния хотдог . Тези ястия само ще затормозят храносмилането ви и ще ви заредят със солидно количество „празни“ калории.

5. Не яжте храни, които са преварени, прегорени, пресолени, прекалено сладки, или просто зле приготвени.

Избягвайте да слагате в устата и стомаха си храни, които ви съмняват с вида си, а след като ги опитате – и с вкуса си. Зле приготвеното, некачествено ястие обикновено не е полезно за организма. Освен това се научете да консумирате само храни, които обичате и които ви носят наслада.

6. Яжте предимно пресни храни и продукти.

Махнете от менюто си замразените, пакетирани и консервирани храни. Те не разполагат с много полезни хранителни вещества и обикновено са прекалено солени и пълни с консерванти. „Заредете“ тялото си с пресни продукти.

7. Не пийте прекалено студени и газирани напитки преди и по време на хранене.

Най-добре се придържайте към обикновена вода, без лед или оставена на стайна температура. Студените течности потискат храносмилането и забавят метаболизма.

8. Яжте с хора, чийто стил на хранене ви допада.

Храненето е интимен акт. Често докато се храним ние водим разговор с близки, колеги или приятели. Ето защо е умно да си изберете партньори за обяд и вечеря, на чието отношение към храната се възхищавате. Покрай тях ще се почувствате по-добре, а и можете да попиете от техния пример. Не се хранете с лакомници, които редовно преяждат с некачествени продукти.

9. Избягвайте да гледате телевизия, докато ядете.

Не само, че ще поемете повече калории, отколкото са ви нужни, но и много телевизионни предавания предизвикват отрицателни и дори стресови емоции, които могат да объркат вашето храносмилане.

10. Спрете да ядете, когато се почувствате сити.

Никой не обича да се чувства преял, а коремът му да е подут след хранене. Това напълно обезсмисля насладата, която сте изпитали, докато сте хапвали вкусния си обяд/вечеря. Вашият стомах не е кофа, в която можете да изсипете неограничено количество. Спрете да се храните, когато усетите, че вече не изпитвате глад, но и преди да ви е станало тежко. Винаги оставяйте по нещо в чинията си.

11. Дъвчете много и се хранете бавно.

Колко време ви отнема изяждането на вашата порция? Ако това са 15 минути – то направете ги двойно повече. Всяко хранене трябва да отнема между 30 и 45 минути. Дъвчете храната си по-дълго и поемайте малки хапки.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари