IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Диетата „Ново тяло доживот“

26 септември 2013 13 20

Новият режим обещава, че при него няма йо-йо ефект и че ще задържите новата си фигура в дългосрочен план

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

„Body for Life" представлява диетичен режим на хранене, съчетан със стриктна тренировъчна програма. Тази диета е помогнала на много хора да преминат към един по-здравословен начин на живот и да върнат добрата си форма веднъж и завинаги. Въпреки това, критиците на диетата казват, че в нея участват твърде много протеини и недостатъчно плодове и зеленчуци, което не е съвсем здравословно, както смятат самите автори на режима.

Въпросният хранителен план трябва да се спазва 12 седмици, през които човек трябва да спортува три пъти седмично по 45 минути. Програмата насърчава храненето на малки порции като менюто се базира на чистите протеини и здравословните въглехидрати. Може да се хапва до шест пъти на ден. В тренировките пък аеробните упражнения е препоръчително да се редуват през 20 минути със силови тренировки с тежести. На всеки седем дни човек може да хапва каквото си поиска и да си взима почивка от спорта.

Диетата се основава на научни изследвания, които предполагат, че храненето на малки порции, но по-често, ускорява метаболизма и поддържа стабилни нивата на енергия през целия ден.

В „Body for Life" също така е балансиран приемът на белтъчините и въглехидратите. Според авторите на диетата, протеините стабилизират нивата на инсулина, което помага за запазването на добри енергийни нива през целия ден като в същото време потиска апетита.

Тренировките също помагат за изгарянето на мазнините и за по-добрия метаболизъм на тялото, като също така променят формата му видимо.

Дневно меню

Храненето в един типичен ден от тази диета може да включва закуска от енергиен, пълнозърнест бар, сандвич с пуешко и една ябълка за обяд, млечен шейк за втора закуска; пилешка пържола и задушени зеленчуци за вечеря и оризов пудинг като трета междинна закуска. Водата се препоръчва на всяко хранене.

Плюсове

Диетата дава много полезни съставки на организма, които се съдържат в зеленчуците и пълнозърнестите храни. В сравнение с много други диети, тази е постижима и предлага по-голямо разнообразие в менюто, което значи, че е по-малко вероятно да се отегчите от нея бързо.

Минуси

Най-големият проблем на тази диета е, че има твърде високо съдържание на протеини (около 40 до 50 процента от дневните калории трябва да са от белтъчини). Знае се, че животинските протеини в големи количества са свързани с редица хронични заболявания като диабет, рак и сърдечни заболявания. Друга потенциална пречка за някои от по-заетите хора могат да се окажат интензивните тренировки, без които резултатите от диетата не са същите.

Краткосрочен и дългосрочен ефект

Тялото на човек след тази диета изглежда по-слабо, но по-релефно. В дългосрочен план също ефектът е положителен в много отношения, тъй като човек свиква да бъде по-отговорен към начина си на живот, продължава да спортува и да се придържа към по-здравословен режим на хранене. За разлика от много други диети, които обещават бързи резултати, но имат йо-йо ефект, при тази е много по-вероятно да задържите новите си килограми.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари