Зоуи Харкомб е автор на книгите „Stop Counting Calories & Start Losing Weight" и „The Obesity Epidemic", които са сред бестселърите в своя жанр в Amazon.com.
Тя е известен диетолог и има блог, който се чете от милиони хора с проблемно тегло. Зоуи твърди, че ако се храните по-малко, това няма да ви накара да отслабнете.
Според нея универсалното схващане, че хората, които са с наднормено тегло, трябва „просто да намалят храната", е погрешно. Нейното убеждение е, че дори човек да започне да се храни по-малко, то тялото му ще се пренастрои към новия режим.
Харкомб казва: „Не мислете, че ако приемате с 500 калории по-малко, то организмът ще си ги набави като изгори 500 калории от подкожни мазнини, за да компенсира разликата. Това е наивно! Тялото не е машина."
Тя твърди, че ако средностатистическата жена има базов метаболизъм от около 1500 калории на ден (толкова ще изгори, ако цял ден лежи в леглото). А ако е активна и цял ден е на крак, ще изгори още 500 допълнителни калории.
Идеята е, че ако тя подаде с 500 калории по-малко на тялото си (чрез храна), то няма да си ги набави от натрупаните мазнини, а по-скоро ще я накара да се чувства по-уморена, ще има по-малко енергия и най-вероятно ще направи по-малко допълнителни дейности през деня (например ще пропусне фитнеса или разходката си). Органите ѝ ще намалят темпото на работата си през този ден, за да си „запазят" малко енергия за следващия.
Помислете за това – ако загубите работата си внезапно, това няма автоматично да стопи спестяванията ви. Те ще намаляват във времето, но бавно и постепенно. Същото е и с разходите на енергия, които тялото прави.
Ако смятате, че дълго време можете да приемате 2000 калории и отгоре, необходими за деня ви и след това изведнъж да минете на 1500, то тялото ви ще намери начин да се приспособи в този ден (дори и да са няколко дни). Дори да отидете на фитнес, след това цяла вечер ще седите на дивана твърде уморени, за да вършите домакинска работа. Освен това има значение калориите, които сте приели дали идват от въглехидрати или от мазнини и белтъчини. Ако ядете предимно въглехидрати (както прави средностатистическият гражданин от развития свят в момента), то трябва да ги изразходите всичките, иначе ще наддавате на тегло.
Тялото винаги използва въглехидратите първи за свое „гориво". Но клетките се нуждаят от мазнини, белтъчини, витамини и минерали, за да бъдат здрави. Организмът може да изгаря мазнините в тялото, само когато в него няма на разположение глюкоза/гликоген (разпадането на въглехидратите, например нишестето, дава моно- и дизахариди, по-голямата част, от които е глюкоза).