Препоръчителна дневна доза:
-мъже над 18 години – 400 микрограма;
-жени над 19 години – 400 микрограма;
-бременни – 600 микрограма;
-кърмещи жени – 500 микрограма;
Максимална дневна доза:
-бременни и кърмещи жени - 800 микрограма;
-здрави възрастни хора - 1000 микрограма;
Източници:
Листата на зелените растения, особено спанак, магданоз, броколи, салата и др.; фасул и грах, пълнозърнесто брашно и храни, слънчогледови семки, цитрусови плодове, сушени плодове, ядки, черен дроб и др.
Фолиевата киселина е синтетичната форма на витамин В9, който в естествените хранителни източници се среща като фолат. Той е водно-разтворим витамин, а нашият организъм много се нуждае от него. Уви, неспособни сме да си го произвеждаме сами, за това трябва да го получаваме чрез храната.
Вече сме споменавали за фолиевата киселина и особено за ролята й преди и по време на бременност. Тя помага на клетките да се делят, и то бързо.
Ето защо е особено важна при развитието на плода и ранното детство. Тя участва в образуването на плацентата, а в последствие и при правилното порастване на самия ембрион.
Адекватният прием на този витамин намалява риска от спонтанен аборт и вродени увреждания у бебето. Той спомага за правилното развитие на гръбначния стълб, мозъка и нервната система, както и за образуването на здраво ДНК.
При бременните действа ободряващо, помага за изчистването на организма от токсините и стимулира доброто настроение. Според няколко проучвания действа положително при депресии, но още не се използва широко в практиката.
Помага и при анемия, към която доста жени са предразположени, защото нормализира нивото на хемоглобин в кръвта. Симптомите й могат да се изострят допълнително през бременността.
Анемията се наблюдава и при деца, които също могат да се лекуват с витамин В9. Липсата му в ранна детска възраст води до забавяне общия растеж на тялото.
При здравите хора той намалява риска от сърдечен удар. Влияе особено положително при сърдечно-съдови заболявания, защото регулира нивото на хомоцистеина в кръвта. Той е аминокиселина, чието повишено съдържание уврежда кръвоносните съдове и може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Смята се, че предпазва и от появата на някои видове рак. Редица изследвания приписват на витамина способността да предпазва от рак на дебелото черво. Други, съвсем скорошни, показаха, че вероятно ролята му не е толкова голяма все пак.
Но учените смятат, че фолиевата киселина помага срещу рака на гърдата и на задстомашната жлеза. Вероятно има значение и за подобряването на краткотрайната памет при възрастните, но това поле на действие все още се изследва.
Остра нужда от допълнителен прием на витамин В9 имат хората, злоупотребяващи с алкохол. Също така тези, които страдат от бъбречни и чернодробни заболявания.
Трябва да се избягва взаимодействие между фолиевата киселина и витамин В12. Първият витамин, приеман в по-големи количества, премахва симптомите от липсата на втория. Но не го компенсира по никакъв начин.
Липсата на В12 води до смущения в нервната система, които така остават незабележими. Възрастните хора трябва да бъдат особено внимателни към такова взаимодействие, тъй като са предразположени към недостиг на В12.
Фолиевата киселина е полезна не само за бъдещите майки и бременните. Не се лишавайте от нея, тя е важна за здравето ви. А и повечето източници на този витамин са зеленчуци с най-различни доказано полезни свойства.