С възрастта и големите промени в живота намалява и възможността ни да тренираме активно, сочи изследване, публикувано в немски журнал за Физическата активност и здраве. То се е занимало с 546 човека до средна възраст 38 години и е събрало следните данни: 70,4% от подрастващите успяват да вместят над 5 часа физическа активност в седмичния си график, а с достигане на средна възраст - този процент пада на 17%.
На какво се дължи този драстичен скок на мързел? Основните пунктове са: завършването на университета, започването на постоянна по-заседнала работа, ставането на родител и/или преживяването на трагедия в семейството.
Има начин да избегнете тази съдба. Прочетете следните няколко идеи как да намерите време за фитнес и тренировки, независимо какво хвърля животът на пътя ви.
Проблемът: Работите по 60 часа на седмица... най малко
Заредете тялото си с по-кратки, но интензивни тренировки във всеки отварящ се прозорец от време. Сутрин, например, вместо да прекарате 30 минути в разбуждане, натискайки снууз-бутона на алармата си, станете веднага и отделете това време за упражнения във фитнеса до вас преди работа, което е и най-доброто време за спорт през деня. Другият вариант е да опитате да вместите тренировката в обедната си почивка, след което хапнете на бюрото си.
Проблемът: Скоро ви се е родило дете
Тук тактиката е разделяй и владей. С половинката си си създайте си стегнат график, в който и двамата ще имате еднакво време за тренировки. Пример: тя/той поема грижите за бебето в понеделник, сряда и петък сутрин, през часа, в който вие сте на фитнес, а вие и отстъпете същото време във вторник, петък и неделя. Така ще има справедливост и двамата ще имате възможност, хем да поддържате форма, хем да изпуснете напрежението.
Проблемът: В семейството ви се случва нещо трагично
Отделете си няколко дни за преодоляване на най-силните емоции и съвземане, но след това отново влезте в графика си за тренировки. Доказано е, че дори 15 минути интензивна физическа активност на ден, повишава тонуса, ентусиазма, щастието и съответно помага за преодоляването на емоционални травми. „Здрав дух в здраво тяло" не е случайна максима и спортът може да се окаже най-доброто, което можете да направите, за да възстановите баланса в живота си.
Ако графикът ви е много натоварен, опитайте с йога. Според специалисти тя може да помогне на хората с решаването на проблеми от емоционален и психологически характер.