За удоволствието от карането на сноуборд могат да разкажат само тези, които са го опитвали. И те най-често казват "Не може да се обясни, трябва да се пробва".
Карането на борд из снежните преспи изглеждаше налудничаво преди няколко години. Сякаш сърфистите бяха объркали сезоните и вместо по вълните, се спускаха по пистите.
Вярно е, че тази зима отказва да се държи прилично и да изсипе подобавaщо количество сняг, но положението не съвсем отчайващо и в зимните курорти сезонът започна.
Ако сте решили да се възползвате от последните няколко снежни уикенда и да скокнете и вие на дъската, ще ви трябват няколко основни познания, за да не сте съвсем "боси" в материята.
Как се избира борд
Дъските се делят на меки и твърди. Твърдите са за каране на писта - твърди автомати и обувки като тези на скиорите.
Меките дъски са 2 вида - фрийрайд (freeride) - за неотъпкан сняг, извънпистови райони и фрийстайл (freestyle), с които се правят трикчета, скокове, градуси, плъзгане на парапети.
Има и трети вид дъски - allmountain freeride или allmountain freestyle , с които може да се кара навсякъде - както на писта, така и на необработени терени.
Разбира се, фрийрайдът е много по-як, много по-близо си до природата и адреналинът скача много по-високо, но е и значително по-опасно.
Екипировката
Дънки и маратонки са абсолютно забранени. Трябват ти термо бельо, стабилно яке и панталон. В специализираните магазини ще намериш подходяща екипировка, хубаво е да се спреш на материите, които изпаряват влагата, но не пропускат влага отвън.
Протектори
Като всеки уважаващ себе си сноубордист, който иска не само да кара, но и да запази здравето и живота си, трябва да предпазиш главата, коленете и кръста.
Предлагат се специални протектори и каски, които са абсолютно задължителни.
Не забравяй да закопчаеш каската хубаво, за да си изпълни предназначението в случай, че загубиш равновесие и паднеш.
Време за учене
Сравнен със ските, сноубордът се научава много по-лесно, обясняват опитни скиори и запалени бордисти. При борда или караш правилно, или не караш. Няма как да се научиш да караш грешно, както е при ските.
Така че, успееш ли да се плъзнеш по снега - вече можеш да кажеш, че караш борд.
Разбира се, за да станеш адски добър, се изисква адски много труд, желание и енергия.
Ако си от хората, на които ските са им омръзнали, и ти се иска да смениш "превозното средство", трябва да те предупредим, че може би ще имаш малко затруднения със закантването на борда. Но не се отчайвай от сега, горе - в планината, ще бъдеш вдъхновен да се научиш по-бързо, знаем го.
Травмите
Като при всеки спорт, и при този има травми. Особено когато не прецениш добре възможностите си.
Препатили сноубордисти ни споделиха, че по-често травмите са от удари в дървета, отколкото от неопитно каране на борд.
Главата и ръцете най-често се "повреждат". Мускулната треска след всяко каране, разбира се, е гарантирана. Огромното удоволствие от борда - също.
И да не забравиш каската.
Сноуборд мания
23 февруари 2007 10 57Забрави за ските, сноуборд-манията е във вихъра си. Отдай й се

Сподели
Коментари


Още от Спорт
Коментари
