IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Всички тичащи – със слушалки, бодибилдърите – без

28 февруари 2007 13 56

Музиката помага, но и пречи за правилното изпълнение на упражненията

Всички тичащи – със слушалки, бодибилдърите – без

Огромна част от трениращите слушат музика. И тези, които тичат в парка, и тези, които ходят на фитнес, както и тези, които тренират в къщи.

Задълбочено проучване на навиците на трениращите и на видовете упражнения обаче показва, че понякога музиката помага, а понякога пречи на правилното протичане на тренировката.

Когато става дума за кардиоупражнения – тичане, каране на велоергометър, степер и подобни, музиката по-скоро помага, обясняват американски специалисти.

Бързият ритъм и постоянното темпо стимулират спортуващите да поддържат темпото и да не се отказват толкова лесно.

„Сърдечният ритъм се ускорява при слушането на бърза музика, представете си какво става в комбинация с умерено тичане в парка – стопяването на мазнините става съвсем приятно“, казва за NBC д-р Джейм Анеси, кинезитерапевт.

Слушането на музика се оказва почти задължително и за начинаещите.

„Когато все още нямаш навици да спортуваш, трябва да направиш този един час възможно най-приятен. Заедно с новия екип, препоръчвам на всички дебютанти да си вземат и плейър, с който да слушат любимата си музика. Така неусетно ще привикнат към движението по много приятен начин“, допълва той.

В същото време обаче, хората, които се занимават сериозно с фитнес, както и феновете на йога и пилатес, трябва или изобщо да изключат музиката или да слушат съвсем лека, разтоварващи мелодии.

„Когато се правят тежки упражнения, когато мускулите са почти винаги на предела на силите, тогава се изисква пълна концентрация върху работата и музиката само разсейва“, обяснява Дженифър Йънг, собственик на фитнес клуб в Ню Йорк.

Според нея по време на тренировка връзката между тялото и ума не трябва да се „заглушава“ от музика.

„Тишината помага на хората да се вслушат в собственото си тяло, в знаците, които то дава. Музиката е само за начинаещите“, допълва тя.

Хората, които се занимават с йога или пилатес, също трябва да оставят плейъра вкъщи. Тези упражнения тренират и тялото и ума и при тях съсредоточаването върху движението е изключително важно.

„Не може да следиш дишането си, правейки йога упражнения, да повтаряш мантра на ум и в същото време в ушите ти да звучи Джъстин Тимбърлейк. Това противоречи на правилата на йога“, смята нюйоркски йога-инструктор.

В крайна сметка най-важното е да се чувствате добре докато спортувате. А дали ще слушате музика или не, оставяме на вас да решите.

КоментариКоментари