IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Стъпалата – най-добрият приятел на отслабващите

12 април 2007 13 38

Ако искате да влезете във форма или просто да поддържате фигурата си – изкачването на стълби е вашият коз

Стъпалата – най-добрият приятел на отслабващите

Има два вида хора – такива, които обичат да ходят на фитнес и такива, които не обичат.

Общото между двата вида хора е, че всички обичат да се движат, да се грижат за формата си да се чувстват добре.

И докато докато феновете на фитнеса имат на разположение прекрасни зали, оборудвани с всевъзможни уреди, почитателите на спортуването на открито трябва да намират все нови и нови начин за раздвижване.

Освен класическия джогинг, упражненията и ходенето, изкачването на стълби е също много добър начин за поддържане на формата или за сваляне на килограми.

Защо

Защото изкачването на стълби е отлична кардиотренировка. Подобрява кръвообращението, ускорява сърдечния ритъм и гори мазнини.

Изкачването стяга мускулите на долната част на тялото – прасците, бедрата, дупето. Коремните мускули също не стоят без работа.

Дори да не сте се занимавали никога сериозно със спорт, изкачването на стъпалата е нещо, което всеки от нас прави почти всеки ден. Сега просто трябва да увеличите натоварването.

Изкачването на истински стълби е изключително приятно занимание, на чист въздух, съвсем безплатно и зареждащо с положителна енергия.

Как

Въпросът „Как се изкачват стъпала“ може да ви се струва смешен, но не е така. Трябва да направите няколко малки, но важни стъпки, за да се изкачвате и слизате правилно, без да се притеснявате от контузии.

1. Забравете за перилата. Трябва със собствени сили да повдигнете тялото си към следващото стъпало.

2. Гърбът трябва да изправен и да е в една линия с дупето.

3. Разгряването преди изкачването е задължително – клекнете няколко пъти, после сгънете последователно единия и другия крак в коляното, като се опитате да докоснете дупето си с пета.

Накрая стъпете само с пръстите на стъпалото като петите ви останат извън него и се повдигнете на пръсти няколко пъти. Това упражнения впрочем помага и против подуване на краката.

4. Увеличавайте постепенно темпото. Когато изкачването на стъпалата вече не представлява проблем за вас и не се задъхвате, увеличете темпото и броя на слизанията и качванията.

5. След време можете да тренирате с тежест на гърба. Не, няма да носите камък като Сизиф, а удобна раница, с която да увеличите натоварването.

Къде

Където има стъпала, разбира се. В блока, в офиса или пък на открито.

Почти няма град в България, където да няма поне един паметник, парк или сграда, до която да не се стига по стъпала.

Можем да ви подскажем малко:

Плевен – към Скобелевия парк

Пловдив- към паметника Альоша

Бургас – към моста

Варна – към паметника на спирка Почивка

Шумен – към паметника „1 300 години България“

Смолян – към библиотеката

Търново – към Балдуиновата кула

Габрово, Казанлък - стъпалата към паметника Шипка. (вярно, не е в града, но поне един път седмично можете да ходите)

София (трудна работа) - в столицата няма ситуирани много стъпала едно над друго на открито. Така че може да изкачвате някоя висока офис сграда или хотел, стига да не ви сметнат за подозрителни.

А ако българските стъпала не са ви интересни, или пък не живеете тук, можете да потренирате на стъпалата към църквата Сакре Кьор в Париж, от площад Навона в Рим, към паметника на свободата на хълма Гелерт в Будапеща или пък по пътя на инките в Перу...

Сигурни сме, че има и още места с чудесни стъпала. Трябва само да се поогледате малко.

КоментариКоментари