Вероятно ще се съгласите, че връзките изискват доста работа. Все още много хора вярват в откриването на сродна душа и на идеята, че човек може да срещне идеалната си половинка.
Въпросът е, че постигането на дълготрайна любов обикновено не е лесно, дори и да сме срещнали правилния човек.
Именно затова е важно да не се отказвате с лека ръка от връзката си, а да се борите за нея.
Разбира се, трябва да приемете реалността, а тя е, че единственият човек, когото наистина можете да промените, сте самия вие.
Тоест, ако се чувствате безсилни или затворени в омагьосан кръг твърде дълго, може би трябва да кажете сбогом на половинката си. Но ето какво трябва да предприемете преди това:
1. Спомнете си това, което ви е събрало заедно.
Не всички хора си избират партньор по правилните причини. Понякога човек е привлечен от своя противоположност, друг път хората се събират заради някаква изгода, трети път се събират заради някакви обстоятелства (бременност) и т. н. Затова е важно да си спомните вашия сценарий, вашата история от началото – какво ви е събрало заедно, дали това е била любовта или нещо друго. Ако сте били истински влюбени в партньора си, възможно е да възродите тези чувства.
2. Опитайте се да разчупите рутината на ежедневието си.
Една от основните причини една връзка да не успее, се дължи на илюзията за идеалната връзка, която много хора си създават в главата. Тя се различава от истинската любовта, различава се и от рутината. Всяка двойка влиза в един сценарий, без дори да го осъзнава. Този сценарий започва да контролира партньорите и да ограничава световете им. Те се превръщат в „ние“, но загубват чувство за идентичност.
Започват да се приемат за даденост и губят своята привлекателност един за друг. Те спират да се грижат за уникалните си интереси и личностни черти, които са впечатлили партньора им в началото. Така в отношенията се заражда чувство на недоволство и липса на вълнение. Опитайте се да излезете от матрицата, бъдете по-инициативни, без да очаквате нещо в замяна от партньора си. Вие ще го изненадате, а той вероятно ще хареса промяната и ще реагира положително, което ще се отрази добре на отношенията ви.
3. Замислете се дали фокусът ви не е грешен.
Често човек се съсредоточава върху недостатъците на половинката си, като омаловажава силните му/ѝ страни. По същество той става супер критичен към партньора си и го провокира и той да се отнася към него така. Тоест, ние гледаме партньора си през дефектен филтър. Започваме да се заяждаме с него, да се оплакваме от него, да се държим студено с него, вече няма и спомен от любящото ни поведение, а агресията провокира агресия....
4. Разберете защо ви е страх от интимност.
Когато човек е уплашен, той се отдръпва. Тоест, ако в двойката ви има чести скандали, то партньорите бягат от интимност, защото ги е страх да общуват помежду си, да не би да се скарат отново.
Помислете какви действия можете да предприемете, за да върнете любящия поглед в очите на партньора си. Дори да ви е трудно или неудобно, опитайте се да приемете думите на половинката си без апостроф, без жлъчен коментар и без пренебрежение.
5. Работете върху себе си.
Всички връзки минават през етапи на напрежение. В тези моменти човек трябва да се концентрира не върху партньора си, а върху себе си. Това означава, че той трябва да се опита да поработи върху личността си, да стане по-отворен и състрадателен, да реагира с разбиране и уважение. Да не се фокусира върху това как да коригира другия, а върху това как да стопли сърцето на партньора си, така че той сам да пожелае да се промени.