Казват, че разводът или раздялата със сериозен, дългосрочен партньор е второто най-травматично нещо, през което човек може да премине, след смъртта на любим човек.
Независимо дали разпадът в брака идва изневиделица или не, когато се опитвате да разглобите стария си живот и да планирате реалността за ново, неочаквано бъдеще, може да е трудно да знаете откъде да започнете.
С деца, домашни любимци и общо имущество, което трябва да вземете предвид, не е толкова очевидно, колкото да разделите всичко 50:50. Тук може да се намеси консултант по разводи и да демистифицира процеса, като ви помогне да се ориентирате в болката, оплакванията и практическите задачи, които трябва да свършите, за да продължите напред с живота си.
Как да работите с консултант по разводи
Има много причини да работите с консултант по разводи, независимо дали става въпрос за емоционална или практическа подкрепа, когато нещата станат твърде много.
Може да бъде толкова объркващо и много хора не знаят откъде да започнат, когато става въпрос за развод, така че подобен специалист може да предложи практическа и емоционална подкрепа от самото начало.
Как да преживеете развод в средна възраст – 7 съвета
1. Тримесечният тест
Разумно е, ако мислите за развод с партньора си, да си дадете взаимно три месеца преди окончателното решение да бъде взето.
Не искате да започвате развод, за който по-късно може да съжалявате. Ако дадете всичко от себе си на връзката си в продължение на три месеца и все още се чувствате по същия начин, тогава ще знаете, че е време да продължите напред поотделно.
2. Намерете си точния адвокат
Добре е да се обадите на няколко адвокати и да им зададете едни и същи въпроси, за да намерите подходящия за вашата ситуация. Разводът на всеки е различен и не искате просто да използвате човека, препоръчан от приятел.
Искате вашият адвокат да е експерт в областите, които засягат вашия развод. Това може да е професионално, където може би има разбиране за работа в града, предишни познания по случаи, свързани с насилствени или токсични връзки, или международни проблеми, където може би клиентите са от различни страни.
3. Бъдете учтиви
„Обичайте децата си повече, отколкото мразите партньора си“ е фраза, която трябва да запомните. Разводът не е лош за децата ви. Конфликтите са тези, които причиняват проблеми и травма, независимо дали става въпрос за скандали около самия развод, или конфликти в брака до този момент.
Не оставайте женени заради децата си. И не забравяйте, че те все още са 50 процента на вашия партньор, така че се опитайте да държите гнева си към него далеч от тях, за да не го приемат лично и да не се настройват излишно, поемайки нечия страна.
4. Променете начина си на мислене
Трудно е, когато сте в разгара на разводни събития, но е наистина важно да бъдете проактивни, а не реактивни.
Говорете със себе си позитивно. Следвайте различни емоционални техники за дишане, медитиране, обличайте се за успех, дръжте се подготвена за срещите с бившия. Дори е разумно да си избирате правилната песен, която да пускате напът за срещата с адвокатите, за да се чувствате по-силни.
5. Бъдете наясно с червените флагове
Ако бившият ви партньор ви насърчава да не си наемате адвокат, това е сериозно предупреждение, че може да се наложи да направите обратното. Трябва да сте въоръжени със собствен екип и да сте подготвени за важни преговори. Подходящите хора, които ви подкрепят, са от огромно значение. Това е много важно за справедливото разделяне на активите. Много хора смятат, че разводът отива в съда, но много семейни адвокати се стремят да се опитат да го разрешат извън залата, доколкото е възможно.
Преживяването на раздяла и развод изисква да се даде приоритет на грижата за себе си, да се изгради силна система за подкрепа и да се потърси професионална помощ, когато е необходимо. Изключително важно е да признаете емоциите си, да се съсредоточите върху здравословни механизми за справяне и постепенно да възстановите живота си с позитивна перспектива.
Снимка: iStock
Други полезни съвети за справяне с раздяла и развод
► Дайте приоритет на грижата за себе си
Това включва поддържане на здравословна диета, достатъчно сън и редовни упражнения. Помислете за дейности, които ви харесват, и прекарвайте време с любими хора.
► Признаване и обработка на емоциите
Не потискайте чувствата си. Нормално е да изпитвате тъга, гняв или объркване. Воденето на дневник, осъзнатостта или разговорът с терапевт могат да ви помогнат да обработите тези емоции по здравословен начин.
► Изградете система за подкрепа
Опрете се на приятели или семейство по време на развод. Споделянето на опит с други, които разбират, може да осигури емоционална стабилност и практическа помощ.
► Потърсете професионално насоки
Помислете за терапия или консултиране, които да ви помогнат да се ориентирате в емоционалните и правните аспекти на раздялата и развода. Терапевтът може да ви предостави инструменти и перспективи, които да ви помогнат да се справите и да продължите напред.
► Фокусирайте се върху бъдещето
Преместете вниманието си от миналото към възможностите, които предстоят. Създайте визия за бъдещето си и си поставете позитивни цели.
► Ограничете социалните медии
Избягвайте да се фокусирате върху дейностите на бившия си партньор в социалните медии. Помислете дали да не прекратите да го следите, да го премахнете от приятели или дори да го блокирате, за да се защитите.
► Бъдете учтиви и мили към себе си
Отнасяйте се със състрадание и доброта през този труден период. Признайте, че е нормално да скърбите и си позволете да се излекувате.
► Избягвайте нови връзки
Дайте си време да се излекувате, преди да започнете нова връзка.
► Установете граници
Поставете ясни граници с бившия си партньор, за да защитите емоционалното си благополучие.
► Възстановете рутината
Създайте нова рутина, за да осигурите структура и нормалност през този период на промяна.