Това е проблем, който съществува от десетки години и рано или късно всяка жена се изправя пред него – болката и дискомфорта, свързан с носенето на вълшебните обувки на ток. Много от нас през годините с усмивка са реагирали на много от предупрежденията на лекари и майки, че не трябва да носим обувки, които не са ни удобни, особено такива с висок ток.
Гордо сме стискали зъби в повечето случаи, когато ни се е искало неистово да изкрещим от болка и да захвърлим със замах високия си ток. А колко ли мъже са повдигали вежди в недоумение, чудейки се защо ли си го причиняваме. Събрахме някои мнения на експерти и на опитни дами за това как да носим обувки на висок ток, без комфорта на краката ни да е цената, която плащаме за това.
1. Уверете се, че сте избрали правилния размер обувки.
Това е най-разпространената грешка, която много жени правят – компромис с размера в името на стила или на нещо друго. Размерът през годините се променя и затова е добре веднъж годишно да го проверявате. В някои магазини за обувки се предлага тази услуга – измерване на дължината и широчината на стъпалото.
Снимка: favim.com
2. Изучете всички особености на вашето стъпало.
Трябва да познавате типа на стъпалото си. Най-добрият съветник за това е вашият педикюрист – той може своевременно да ви извести какви промени се случват с краката ви. Има няколко начина, за да видите дали не сте с плоско стъпало или имате висока арка. Най-лесният е следният: Намокрете стъпалото си и стъпете на лист хартия, най-добре амбалажна хартия. Това ще ви даде ясна представа.
3. Колкото по-дебела е петата, по-добре.
Избягвайте много тънките и високи токчета – те предизвикват треперене на крака. Ако роклята ви изисква да обуете подобни обувки, нека това да е възможно по-рядко. Ако ви се налага да носите обувки на висок ток всеки ден, избирайте ги с възможно по-широка пета, която да държи стъпалото стабилно.
Снимка: thefashiontag.wordpress.com
4. Избягвайте тънки подметки.
Тънките подметки почти винаги водят до болки в предната част на стъпалото и болка в долната част на крака. Избирайте подметка с лека платформа, която да поема натиска, когато ходите пеша. Каучуковата подметка поема по-добре този натиск.
Снимка: blameitonfashion.freshnet.com
5. Правете почивки.
От време на време събувайте обувките си – така почиват пръстите и глезените ви.
6. След като свалите обувките, опънете краката си.
Разтягането, което искате да направите, след като събуете обувките си, засяга участъците, които са в предната част на стъпалото и глезените ви. Затова посочете със стъпалото си надолу, след което го издърпайте нагоре, за да разтегнете Ахилеса и мускулите на прасеца. След това стъпвайте леко от външната и вътрешната част на стъпалото, като ги редувате.
Снимка: scentofobsession.com
7. Избирайте обувки с по-голямо разстояние от пръстите на краката до върха.
Колкото по-дълго е разстоянието от ръба на пръстите на обувките до върха им, по-добре. Понякога обувките на висок ток се налага да ги носите през целия ден, а кракът ви постепенно се спуска надолу и напред. В такъв случай е добре да чувствате пръстите си комфортно.
Снимка: advertisehereblogshop.blogspot.com
8. Подложки за краката.
Малките подложки за стъпалата и възглавничките наистина помагат. Обикновено са изработени от силиконов гел, доста меки са и съвсем неусетни за стъпалото. Те се позиционират точно там, където тежестта и натискът са най-големи, като по този начин облекчават положението на крака. Стъпалото няма да се плъзга напред, а петата ще е стабилна. Това ще защити триенето на крака ви и ще намали вероятността от образуването на мазоли.
Снимка: guestofaguest.com