IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да включите нов козметичен продукт, без да навредите на кожата?

11 септември 2020 08 30

Понякога промяната може да бъде опасна

Снимка: iStock

Непрекъснато излизат нови продукти за грижа за кожата, което затруднява измислянето на начин, по който да ги включим в рутината си, без това да ни навреди. Въпреки че може да сте заинтригувани да изпробвате 12-стъпковата корейска грижа за кожата, която набира все по-голяма популярност, дерматолозите казват, че за някои хора това може да има обратен ефект.

„Тъй като съставките са по-активни и ефективни от всякога, те също могат да раздразнят кожата, ако се използват прекомерно или в комбинация, която е неподходяща за вас“, казва дерматологът д-р Елизабет Тензи пред Insider. Тя обаче дава няколко съвета, с които може да се справите с този проблем и бързо да разберете дали новият ви продукт е правилно избран.

Ето четири съвета за това как правилно да включите продукта си

Опитайте тест преди да го използвате

Тестът „лепенка“ може да ви каже дали сте алергични към даден продукт, преди да рискувате да раздразните цялото си лице с него. Изпробването на крем или друго върху малък участък от кожата зад ухото или във вътрешността на лакътя, може да ви помогне да разберете как тялото ви ще реагира.

Ако след 24 часа усещате сърбеж, парене или кожата ви се лющи, това е знак да поговорите с дерматолог преди да продължите да използвате продукта. Някои от стоките като ретиноиди могат да причинят леко дразнене в началото, но винаги е по-добре да се консултирате с професионалист за всеки случай.

грижа за

Снимка: iStock

Дори кожата ви да не е чувствителна, винаги е добре да проверите за алергична реакция на тялото. „Възможно е да развиете нещо, за което не подозирате. Хората страдат от алергии през всички етапи от живота си“, казва д-р Хауърд Собел.

Бъдете постоянни

След като преминете успешно тестовете, искате веднага да започнете да използвате продукта си. Трябва обаче да запомните, че ефектите от употребата му ще се видят след няколко месеца, така че не се отказвайте твърде бързо. Нито един продукт за грижа за кожата не е магически, така че резултатите няма да дойдат за една нощ.

„Обикновено са необходими 3-4 месеца, за да се разбере дали промяната в рутината ви работи за подобряване на цялостния външен вид на кожата“, казва д-р Мелани Палм. Според нея, е нужен цял един месец за обръщането на епидермиса.

зачервена кожа

Снимка: iStock

Уверете се, че използвате продукта веднъж или два пъти на ден в зависимост от инструкциите. Тази рутина трябва да продължи поне месец, за да прецените дали изборът ви е бил правилен. Изпускането дори на едно-две нанасяния може да попречи на позитивните ефекти от продукта.

Наблюдавайте кожата си

Важно е да видите как продуктът влияе върху кожата ви с течение на времето. Ако тя е суха, лющеща се или зачервена и се влошава след три седмици, това може да е знак да се консултирате отново с дерматолога си. Дори по-фините промени в кожата ви също могат да подскажат, че е време да спрете да използвате продукта.

„В по-фините признаци се включват грапавост и подуване. Това означава, че кожата не е достатъчно хидратирана“, казва д-р Хайди Уолдорф пред Insider. Ако даден продукт работи, кожата ви ще бъде добре овлажнена и балансирана. Уолдорф допълва, че трябва да усещате мекота, а не грапавост.

Не изпробвайте много продукти наведнъж

Въпреки че закупуването на много нови козметични продукти може да ви се струва най-доброто решение, експертите казват, че е по-добре да правите промяната в рутината за грижа за кожата постепенно.

Според д-р Мери Стивънсън, ако натоварите кожата с твърде много съставки, това би могло да предизвика дразнене или поява на пъпки. В допълнение към тези проблеми, няма да разберете кои точно продукти работят и кои се оказват дразнители.

кожа, грижа

Снимка: iStock

Смесването на определени съставки също може да засили дразненето на кожата, ако имате някакви алергии.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари