IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да се справите с пърхота по естествен начин?

13 декември 2020 15 00

Какво да правите у дома и кога да използвате шампоани

Снимка: iStock

Ако откриете изобилие от бели люспи в косата или по раменете си и страдате от сърбящ скалп, може да изпитвате досадното и смущаващо състояние, известно като пърхот. Има много причини, поради които може да го имате. Най-честите от тях включват сух скалп, псориазис и себореен дерматит. Възрастта и полът ви също могат да допринесат за пърхота.

Пърхотът е срещан на три етапа от живота: първите три месеца след раждането, пубертета и зрялата възраст между 40 и 60 години. Например, до 42% от бебетата имат пърхот, а за сравнение, приблизително 3% от възрастните се борят с люспест, сърбящ скалп и това по-често се наблюдава при мъжете, отколкото при жените.

Независимо от състоянието ви, няма лечение за пърхота, но има начини, по които могат да бъдат потиснати симптомите. Вижте повече за това какво да правите и какво да не правите, за да облекчите ситуацията.

Шампоани без рецепта

Лечебният шампоан против пърхот може да помогне за контролиране на люспите и сърбежа. Д-р Сандра Джонсън съветва повечето си пациенти да използват подобни продукти няколко пъти седмично, за да намалят дрождите и възпалението, особено ако са склонни към акне или пък тренират често. Пиритоин цинк – активна съставка в много шампоани против пърхот. Тя намалява възпалението и количеството дрожди по кожата.

Колко често обаче използвате шампоан против пърхот, зависи от вашите специфични нужди. Важно е да прочетете добре указанията на бутилката, тъй като някои продукти изискват да престоят 5 минути, за да подействат. Ако един шампоан против пърхот спре да лекува, добре е да го смените с друг, който съдържа различна активна съставка.

пърхот istock

Снимка: iStock

Д-р Джонсън препоръчва да търсите продукт със салицилова киселина или селениев сулфид. Първата е полезна за хора, които имат излишни люспи и прекомерно омазняване на косъма, като тя може да помогне на кожата да се излекува дългосрочно. Селеновият сулфид пък намалява дрождите и възпалението.

Ако не забележите подобрение в симптомите в рамките на няколко седмици, трябва да говорите с дерматолог, който да ви препоръча друга опция.

Домашни рецепти

Според Американската академия по дерматология, промените в начина на живот също могат да помогнат за облекчаване симптомите на пърхот. Ето няколко неща, които може да опитате:

♦ Намаляване на стреса: Стресът е свързан с повишено възпаление и може да доведе до себореен дерматит. Според д-р Джефри Уайнбърг, спокойствието може да осигури известно подобрение на симптома.

♦ Зехтин: Ако скалпът ви е твърде сух, д-р Сандра Джонсън препоръчва да го масажирате със зехтин веднъж седмично. Оставете да престои за 30 минути, след което изплакнете с шампоан против пърхот. За допълнителен ефект включете няколко капки масло от чаено дърво, което е известно противогъбично средство и може да помогне за контролиране на дрождите по скалпа.

пърхот, лоша

Снимка: iStock

♦ Пробиотици: Пробиотиците са добри бактерии, които могат да поддържат микробиома ви здрав. Приемът на орален пробиотик, съдържащ бактериите „Lactobacillus paracasei“, може да намали симптомите на пърхот.

♦ Диета: Общоприето е, че някои хранителни групи са полезни за здравето на кожата и скалпа. Омега-3 мастни киселини са здравословни мазнини, които допринасят за кожното здраве. Те се намират в рибите, авокадото, ядките и семената. Цинкът може да се използва локално за лечение на пърхот, но има малко доказателства, че яденето на храни, богати на минерала, ще ви помогне за овладяването на състоянието.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари