Времето навън ни кара да извадим пуловерите, да пием чай и да се топлим пред камината. Докато през лятото можеше без проблем да оставим косата си да изсъхне на слънцето, то сега е задължително да имаме подръка сешоар. Но с използването му влошаваме нейното състояние.
Най-добрият начин да имате блестяща и гладка коса, е да я изсушите хубаво след душ, като ползвате оформяща четка или преса. А това често вреди на здравината на косъма, особено ако го правите по грешния начин.
Кои са най-големите грешки, които правим при сушене?
Pixabay
1. Сешоарът не е съобразен с типа коса
Първото нещо, на което да обърнете внимание, е колко е дебела вашата коса и дали имате подходящ сешоар за нея. Ако не сте инвестирали в добър уред, не се чудете защо имате лошо състояние на косата.
„Ако имате по-дебела коса, вероятно повреждате косата си повече с евтин сешоар, вместо да инвестирате в страхотен, който ще предпази косата ви и ще я изсуши по-бързо“, коментира пред SELF стилистът Дженифър Йепез, който се грижи за косите на много звезди. По думи те ѝ, по-модерните и скъпи сешоари разполагат и с повече функции, които щадят косата. Така например йонизаторът, по-високата мощност и хладната струя са неща, които не бива да пренебрегвате при избора на новия си уред.
„Технологията в йонните сешоари помага за по-бързото разграждане на водните молекули, с което косата съхне по-бързо...“, казва тя. По думите ѝ, колкото по-голям контрол имате над температурата и нагрявате косата по-малко, толкова по-здрава ще бъде тя.
Pixabay
2. Увиваме косата в кърпа и стоим с нея дълго
Много хора са свикнали да сушат косата си първо с кърпа, но тя също води до увреждания. Някои жени например могат да стоят около 30 минути, та дори и повече, с мокра коса, увита в хавлия.
Кърпите, особено памучните, причиняват сериозно триене, а и при натиск с ръцете, ние сами си причиняваме накъсване и цъфтене.
Ако искаме да имаме по-хубава и здрава коса, добре е да премахнем влагата в нея колкото се може по-бързо, използвайки микрофибърна кърпа. Такива вече се продават в много магазини. С тях също не бива да се стои дълго. Основното им предимство пред обикновеното обаче е, че в тях водата попива по-бързо.
3. Пренебрегваме текстурата на косъма
Всички ние имаме различни коси. На едни текстурата е доста по-тънка и податлива на увреждания. Ето защо при тях е добре да се ползва струя на въздуха с по-ниска температура, съответно сушенето да не е продължително.
При фината и косата със средна текстура, сешоарът може да се ползва и по-дълго, но накрая тя трябва да е на 80% суха. Ако имате къдрава или вълнообразна коса и искате да подобрите естествената си текстура, добавете някакъв козметичен продукт, например кристали или балсам. След което леко попийте с микрофибърна кърпа и започнете да сушите. Така ще получите перфектната форма, а не стърчащи на различни страни къдрици.
Pixabay
4. Ползваме четката твърде рано
При сушенето може да ползвате кръгла четка. Лошото е, че някои от нас разресват косата още докато е мокра, с което „стресират“ космените фоликули. Според стилиста Дейвид Лопес, хубаво е косата да е изсушена леко, след което да се оформя допълнително, при това сешоарът трябва да не е на максимална, а на средна степен, с по-ниска температура.
„Ако косата е много мокра и сешоарът се слага на висока скорост, тогава кичурите се бият един в друг“, казва той и допълва, че по този начин се получава заплитане на краищата, вълни и начупване.
Когато косата не е изсъхнала на 80%, не правете грешката да я разделяте на пластове и „издърпвате“ с кръглата четка.
Pixabay
4. Липса на защитен спрей или серум
В днешно време се предлагат какви ли не козметични средства, с които може да защитим до някаква степен косата от увреждане, причинено от високата температура на сешоара. Ако си набавим правилния продукт, например кристали, серум или спрей, който да нанесем на косата преди издухването, това ще улесни сушенето. Лошото е, че не всеки път се сещаме за тях.
Грешката на някои хора е, че те ползват такава козметика, но не покриват всички части на косата или не разнасят продукта по правилния начин – от средата към краищата.
Най-добрият начин, според коафьори, е разделянето на косата на отделни части, като всяка се третира с продукта, като не се започва от корените, а от средата в посока краищата. За целта може да ползвате само пръстите.
Pexels
5. Сушене с грешната четка
Жените са склонни да си купят четка, която приятелка им препоръча, но това не означава, че тя е за техния тип коса и текстура. Обикновено всички се нахвърлят на кръглата, която се предлага в различни размери в зависимост от това към какъв обем се стремим. Но тук е важно с какви бодлички ще са те.
Някои метални зъбчета на четките дразнят кожата на главата и могат да доведат до неприятно заплитане. Затова тези от керамичен материал са най-добрите за по-гладко и безпроблемно оформяне.
Ако се допитате до вашия фризьор, няма да направите грешката да ползвате четка, която се огъва лесно под въздействието на топлината или заплита твърде лесно краищата.