Лятото почти приключи, което означава само едно – начало на по-студените и сухи дни, в които се сблъскваме с капризите на времето и променливите температури. Есента и зимата са известни със своя упорит вятър, който не прави добра услуга на лицето ни. Тогава се появяват проблеми с кожата като сухота, зачервяване и понякога лющене.
Докато грижата за лицето е една от основните стъпки в разкрасяването ни, често забравяме за устните. Причината е, че там лесно можем да се оближем и смятаме, че по този начин възстановяваме влагата. Това обаче е огромна грешка. Облизването всъщност създава повече негативни ефекти, отколкото позитивни и дори може да увеличи сухотата и напукването.
Колкото и да не искаме да си го признаваме, всеки от нас, все някога, е имал проблеми с напуканите устни. Те клинично са наричани хейлит и представляват вид възпаление, при което се забелязва зачервяване, сухота, лющене, напукване, подуване, сърбеж, възпаление и понякога изгаряща болка. Освен устните, кожата около тях също може да пострада.
Напуканите устни могат да бъдат досаден проблем и да са причинени поради различни фактори. Добрата новина е, че можете да намерите облекчение за тях и то много по-бързо и лесно, отколкото си мислите.
7 експертни съвета за напукани устни
1. Сменете балсама
Има много причини устните ви да изсъхват, включително студено или горещо време, топъл и сух въздух на закрито, облизване и контактен дерматит. Но най-често срещаният фактор за напукани устни, вярвате или не, е използването на балсам. Според експерти, тези продукти могат да накарат устните да произвеждат по-малко от собствения си овлажнител и по този начин да се чувстват по-сухи, а не по-меки. След това започвате да се нуждаете от все повече балсам и цикълът се повтаря.
Учените споделят, че много популярни балсами съдържат потенциално дразнещи съставки като ментол, камфор или фенол, както и аромати. Те предупреждават да внимавате за вкусове, евкалипт и салицилова киселина. Ако вашият балсам създава усещането за изтръпване и има вкус, това е индикация, че може да раздразни устните ви.
Снимка: iStock
Определено трябва да се погрижите за устните си, когато са напукани, но внимавайте да не прекалявате с много честото нанасяне на балсам. Той е добър за открити и студени условия, но тялото ви произвежда собствени масла до известна степен. Когато използвате балсам, потърсете полезни за устните съставки като серамиди, диметикон, вазелин и масло от ший, като в същото време избягвате аромати.
2. Потърсете продукти на основата на вазелин
Дерматолозите силно препоръчват използването на вазелин и продукти на негова основа. Те помагат да се създаде бариера срещу елементите на околната среда, които причиняват сухота на устните. Дали ще използвате специфичен продукт или мехлем на базата на вазелин, зависи от вашите предпочитания. Ако имате буркан с вазелин, може спокойно да потопите пръста си в него и да го нанесете върху устните си.
3. Опитайте Lip Slugging преди лягане
Станал популярен в социалната мрежа TikTok, slugging е метод, при който мажете кожата си с продукт на базата на вазелин, който действа като оклузив. Това означава, че запечатва влагата в кожата. Методът получава името си от следата, която охлювите оставят след себе си.
@charlotteparler Lips have no sebaceous glands and the skin is thin and youre constantly licking them so do a solid and try #lipslugging #skincare #skincareroutine #beauty ♬ original sound - Charlotte Palermino
Дерматолозите препоръчват да използвате овлажнител или серум с хиалуронова киселина върху устните си и да ги покриете със слой вазелин преди лягане.
4. Слънцезащитен крем за устни
Топлината и ултравиолетовите лъчи от слънцето могат да причинят много щети върху устните ви. Ето защо е важно да носите балсам със слънцезащитен фактор, когато сте навън. Препоръчително е да изберете продукт с минимум 30-факторна защита.
5. Овлажнител вкъщи
Снимка: iStock
Ако прекарвате много време у дома по време на зимните месеци и се радвате на топлината от климатици, парно или други уреди, е добре да помислите за овлажняване на въздуха с помощта на овлажнител. Така ще се погрижите не само за по-свежия въздух у дома, но и за по-хидратирана кожа както на тялото, така и на устните.
6. Оставете устните си на мира
Избягвайте определени навици, които влошават напуканите устни, като белене с пръсти или зъби. Отлепването на суха кожа разкрива нова, която все още е твърде млада и крехка, за да бъде изложена на елементите от околната среда. Вместо това използвайте ексфолианти за устни, които могат да отстранят мъртвата кожа, без да нараняват допълнително зоната.
Балсам за устни – нуждаете ли се от него?
Балсам за устни – кой е най-неподходящият за зимата?
Балсам за устни – защо не бива да го ползвате всеки ден?
7. Отстранете червилото внимателно
Ако носите матово или дълготрайно червило, знайте, че то има изсушаващ ефект върху кожата на устните. Ако усетите напукване или установите, че някои червила влошават сухотата, може би е добра идея да ги смените. Гланцът за устни може да е по-добър вариант. Той не е точно хидратиращ, но и не изсушава.
Снимка: Pixabay
Когато сваляте червилото, използвайте нежен продукт за премахване на грим, вместо да търкате устните си. Тук е добре да се насочите към мицеларна вода, която ще ви позволи по-лесното и ефективно справяне със задачата всяка вечер.