fallback

От кухнята в козметиката – как куркумата помага на кожата

29 June 2023 08:40

Една от тайните на естествената красота

Снимка: iStock

Вероятно познавате жизнената жълта подправка куркума, използвана за освежаване на вашите златни млечни латета и слагана в индийски ястия като къри или дал. Тя обаче не притежава само страхотен вкус, но и носи големи ползи за кожата.

От древните аюрведични традиции до съвременната грижа за кожата, куркумата е получила значително признание за своите мощни антиоксидантни, противовъзпалителни и подобряващи кожата свойства. Прилагането ѝ локално или включването ѝ в продукти за красота може да помогне за изсветляване на тъмните петна, да намали появата на фини линии, да лекува акне и дори да изсветли тена на кожата.

Основна активна съставка – куркумин

Куркумата, която се извлича от корена на Curcuma zedoaria – форма на джинджифил, е родом от Югоизточна Азия. Нейната активна съставка, куркумин, е това, което ѝ придава този жълто-оранжев оттенък.

Куркумата се използва повече от 4000 години за лечение на кожни заболявания, но нейните лечебни свойства не са само народно вярване. Съдържащият се в нея куркумин всъщност е много добре проучен и има редица научни доказателства, подкрепящи неговите терапевтични свойства при лечение на кожни заболявания като акне, псориазис, екзема и хиперпигментация. Тези резултати показват, че той проявява противовъзпалителни, антимикробни, антиоксидантни и антинеопластични ползи.

Снимка: iStock

Куркумата естествено ускорява процеса на премахване на мъртвите кожни клетки, за да разкрие здрава и мека кожа, която дълбоко хидратира и ревитализира тена. Подправката съдържа противовъзпалителни ензими, които могат да се борят с производството на клетки и да намалят неприятните или сухи кожни петна. Проучване от 2016 година показва, че куркумата значително подобрява състоянието на няколко често срещани кожни заболявания независимо дали е погълната, или се прилага локално. Освен това е известно, че куркуминът е ефективен срещу атопичен дерматит.

По отношение на нейните антиоксидантни способности, куркумата е пълна с тях. Тя намалява оксидативния стрес, възстановява ежедневното износване на кожата от околната среда, предпазва от увреждане, причинено от хронично излагане на UVB лъчение, и насърчава заздравяването на рани.

Ползи от куркумата за кожата

Естествен изсветлител

Може би едно от най-добрите свойства на куркумата е способността ѝ да озарява кожата. Нейните естествени ексфолиращи свойства могат нежно да премахнат мъртвите кожни клетки, което спомага за по-равномерен тен на кожата и по-гладка текстура.

Според дерматолози, подправката притежава противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляване на зачервяването и успокояване на дразненето, което може да доведе до цялостен по-ярък тен. Действието на куркумина върху маркерите на оксидативен стрес съживява кожата чрез увеличаване на производството на хиалуронова киселина и повишава нивото на влажност в кожата. Той също така засилва циркулацията в кожата, осигурявайки здравословен блясък.

Снимка: iStock

Куркуминът действа като антиоксидант, борейки се със свободните радикали, които могат да допринесат за по-отпусната и изморена кожа. Също така инхибира производството на меланин, което причинява хиперпигментация и тъмни петна. Според проучване, куркумата помага за намаляване на хиперпигментацията с до 14% само за четири седмици.

Контрол на акне и петна

Всеки има бактерии по кожата си, но когато тези бактерии се комбинират с излишната мазнина и мъртвите кожни клетки, може да се образува акне. Ако не се лекува, то може да се разпространи доста бързо и да се влоши. Тъй като куркумата е антимикробен агент, тя се бори срещу бактерии, гъбички и дрожди, които са чести причини за акне, розацея и фоликулит.

Противовъзпалителните свойства на куркумата помагат на възпалителните лезии от акне да заздравяват по-бързо и намаляват зачервяването. Това зачервяване често може да доведе до подуване, възпаление и дискомфорт. Куркумата и нейните противовъзпалителни свойства могат нежно да излекуват и намалят зачервяването чрез увеличаване на притока на кръв и обмяната на клетките, ускорявайки заздравяването и възстановяването.

Снимка: iStock

Подправката може дори да регулира производството на себум и да балансира нивата на мазнина, които са ключови фактори за предотвратяване на появата на акне. Тя предотвратява слепването на мъртвите кожни клетки и блокиране на мастните жлези или порите, което помага в борбата със запушване на порите и намалява бъдещите обриви. Въпреки че куркумата има много предимства при намаляване на зачервяването и акнето, няма изследвания, които да показват, че тя има някакъв ефект върху изпъкналите или дълбоки белези от акне.

Бори се със стареенето

С течение на времето кожата ни естествено губи колаген и еластин. Разграждането на тези протеини, съчетано с намален клетъчен обмен, допринася за образуването на бръчки и отпускане на кожата. Този вид увреждане често се наблюдава под формата на фотостареене, което може да причини дълбоки бръчки, неравномерна пигментация и груба текстура.

Снимка: Pixabay

И ако прекарвате известно време навън, незащитеното излагане на вредни лъчи само ускорява това. Но добрата новина е, че куркумата може да помогне. Като съставка против стареене, тя действа като умерено стимулира производството на колаген. Куркумата действа, като подобрява еластичността на кожата, което инхибира ензима еластаза, който разгражда еластина в нашата кожа, и е един от факторите, които придават на кожата нейната жизненост. Антиоксидантните ѝ свойства също предпазват кожата от увреждане от свободните радикали, което може да ускори процеса на стареене.

Противовъзпалителните свойства на куркумата също подобряват бариерата на кожата срещу влага, което води до по-плътен и по-хидратиран тен.

Направи си сам: Маска за лице от куркума и мед

Куркума – нестандартно средство срещу акне

Как да използвате куркумата

Куркумата е невероятно гъвкава и може да се включи в различни стъпки от вашия режим на грижа за кожата, както и да се добави към определени продукти. Изпробвайте я като почистващ продукт за лице, маска – особено ако имате мазна кожа – или нощен крем.

► Като почистващ продукт – Брашно от нахут може да се използва за почистване и ексфолиране на лицето, когато се смеси с куркума. Добавете двете съставки в купа, използвайки равни порции, след което прибавете соево или кисело мляко към една чаена лъжичка от сместа, за да си направите паста. Млякото съдържа млечна киселина, която работи добре за подобряване на текстурата на кожата, като отстранява мъртвите кожни клетки, възстановява влагата и подмладява тена. Нанесете равномерно върху лицето и оставете да действа около 10-15 минути. Измийте маската с топла вода.

► Като маска за лице – Куркумата може да се използва като маска и да се измие. Поради яркожълтия си цвят, тя не е популярна като продукт без отмиване, защото може да оцвети лицето ви. За да си направите маска у дома, добавете около 1 1/2 супени лъжици прах от сандалово дърво и щипка смляна куркума към 3 супени лъжици портокалов сок и нанесете пастата върху лицето си. Сокът осигурява плодова киселина за изчистване на петна, а сандаловото дърво е естествено стягащо средство. Оставете маската да подейства за около 10-15 минути, след което изплакнете с хладка вода.

► Като нощен крем – Пригответе паста от куркума и ядково или кисело мляко и я нанесете върху лицето си. След като маската изсъхне, оставете я за една нощ. Измийте маската сутрин с нежен почистващ препарат. Не забравяйте да използвате стара калъфка за възглавница и спално бельо, които нямате нищо против да оцветите. Като алтернатива може да се използва пречистен куркумин, ако искате да използвате серум, тъй като е безцветен.

За още тенденции за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
красота лице козметика куркума грижа за кожата съставка
0 коментара
fallback