IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Масаж на лицето – ползи и как да си го направите у дома

6 август 2024 09 00

Млада кожа с малко усилие

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Ако някога сте заспивали по време на лицев масаж, тогава вече познавате магията на процедурата. И въпреки че определено чувството е приятно, методът може да подобри външния вид на кожата, да освободи напрежението и да увеличи максимално ефективността на вашите козметични продукти. В крайна сметка имате почти 30 лицеви мускула, които биха могли да се възползват от малко повече грижа.

Хубавата новина е, че лицевият масаж може да се прави и у дома. Всъщност дори не се нуждаете от луксозни инструменти, защото вашите ръце могат да свършат чудесна работа. Въпреки това има няколко насоки, които си струва да научите, преди да отстраните всичките си проблеми с масаж.

Какво представлява лицевият масаж

Името може да го издава, но масажът на лицето се отнася до плъзгащи движения по лицето и шията или с ръце, или с инструмент за лицев масаж, като ролер или гуа-ша – традиционен китайски инструмент, който се използва за изглаждане на повърхността на кожата. Маслата често се използват за смазване, за да се позволи на ръцете или инструментите за масаж да се плъзгат по кожата, без да я дърпат, и тези движения могат да се използват за отпускане и изглаждане на мускулите, заедно с насърчаване на лимфния дренаж и циркулация.

Какви са ползите от лицевия масаж

Освен страхотно усещане и малко релаксация, масажът на лицето предлага огромни ползи, когато става въпрос за кожата и цялостния външен вид. Просто казано, той помага за премахване на токсините чрез стимулиране на лимфния дренаж. И чрез насърчаване на лимфния поток, това помага за намаляване на излишния оток или подпухналост, което води до по-изваян и дефиниран вид. 

Лимфният дренаж и увеличаването на кръвообращението в кожата също помагат за стимулирането на колагена и еластичността. С други думи, не се изненадвайте, ако кожата ви изглежда малко по-плътна и по-млада, защото масажът освобождава напрежението в мускулите на лицето и челюстта, което подобрява еластичността на кожата и предлага повдигащ и скулптуриращ ефект. И тъй като процедурата успокоява напрежението в лицето, това дори може да помогне за изглаждане на фините линии и бръчки, като същевременно повишава цялостната стегнатост на кожата.

кожа, лице,

Снимка: iStock

Не на последно място, масажът на лицето ще увеличи притока на кръв и ще придаде на кожата сияен вид, тъй като увеличава проникването на полезните масла по време на процедурата. Независимо дали използвате серум, тоник за лице или масло за лице, масажът по същество помага да притиснете продукта в кожата, за да насърчите желаните резултати.

Какви лицеви масажи съществуват

Шамаросване

Не звучи много отпускащо, но шамарите по лицето могат да променят играта, когато са направени правилно. За непосветените – шляпването на лицето е интензивен масаж, който включва шамари, щипане и поглаждане. Той е предназначен да активира мускулите и да увеличи кръвообращението и оксигенацията. Предназначен е да осигури по-сияен тен и да облекчи напрежението.

Освен това шамарите по лицето могат да стимулират производството на колаген. Техниката ще ви е от полза, ако усещате твърде много напрежение в челюстта. Въпреки това не е добра идея, ако имате розацея, акне или чувствителна кожа, тъй като въздействието на шамарите може да ги влоши.

масаж на

Снимка: iStock

Намажете лицето с лосион или масло, въпреки че може да използвате и почистващ балсам. В крайна сметка всичко опира до натиска и прецизността на движенията. Правилното практикуване на техниката с шамари всъщност може да извае лицето.

Как да го направите

► След почистване и ексфолиране нанесете овлажнител или масло за лице върху пръстите си.

► Използвайки силен, но не болезнен натиск, плеснете ръцете си с движения нагоре, като държите пръстите отпуснати. Използването на движения, които са твърде интензивни, може да причини синини и това очевидно е нещо, което искаме да избегнем. Започнете от линията на челюстта и продължете нагоре към бузите.

► Повторете, докато продуктът се абсорбира.

Лицева акупунктура

Въпреки че може вече да сте запознати или дори да сте фен на традиционната акупунктура, която включва игли, поставени в плитки, стратегически точки на тялото, нейният по-малко известен двойник е акупунктура за лице.

лицева акупунктура

Снимка: iStock

Акупунктурата работи с линии от енергия, които минават през тялото ви, и всички тези линии започват или завършват на лицето – така че може да бъде от полза за цялостния баланс и благополучие. Когато се прилага върху лицето, може да осигури и ползи за грижата за кожата. Иглата на определени точки на лицето може да помогне за справяне с фините линии и бръчки, да помогне за увеличаване на еластичността и да подобри цялостното здраве на кожата с течение на времето.

След като кожата е почистена, леко ексфолирана и масажирана, започва акупунктурата на лицето. Обикновено включва игли както в тялото, така и в лицето, за да балансирате енергията си. След това ще изчакате 30 минути, докато акупунктурата свърши работата си.

Как да го направите

► Върху чиста или овлажнена кожа използвайте възглавничките на пръстите си и натиснете в центъра на брадичката, по средата между устните и долната част на брадичката.

► С помощта на показалеца повторете в ъглите на устните, от двете страни на носа (където среща бръчките ви за смях) и върху третото ви око, което е точно между веждите.

► Използвайте пръстите си, за да приложите натиск нагоре по скулите и по вътрешния ръб, средата и краищата на веждите.

► Направете всичко по-горе за няколко секунди всяко.

Фасциална обработка на лицето

Фасциалната обработка на лицето е нещо като ролер, но за вашето лице. Първо, нека поговорим за самата фасция, която се състои от колаген и еластин. Това е скелето, което тъче цялото тяло. Мислете за това като за тази памучна мрежа, която седи точно под кожата и също така се увива около мускулите. Притисната между дермата (долния слой на кожата) и мускулите, тази матрица е тясно преплетена с лимфната система, нервната система и ендокринната система.

масаж на

Снимка: Pixabay

От гледна точка на красотата, ако имате възли или натрупвания, това намалява кръвообращението и лимфния поток – и способността ви да произвеждате колаген. Масажирането на фасцията включва оказване на натиск върху нея, което е изключително важна стъпка. За разлика от акупресурата, която прилага натиск върху отделни точки на лицето, фасциалният масаж е свързан с повдигане и изглаждане на движенията – помислете за гуа ша, но без инструмента. Когато освободите налягането, свежата, наситена с кислород кръв ще се върне обратно в зоната. Тази кръв може да помогне за доставянето на свежи хранителни вещества, за да поддържате вашите клетки, произвеждащи колаген, да работят.

Дерматолозите препоръчват процедурата да се прави сутрин след нанасяне на серуми и използване на масло за лице.

Как да си го направите

► Започвайки от центъра на лицето си, използвайте пръстите си, за да упражнявате натиск, докато ги движите по лицето си, като ги държите във външните точки за няколко секунди. Това ще помогне за захранването му с лимфните възли. При всяко движение трябва да го изплакнете от ушите до линията на челюстта.

► Започвайки от външните ъгли на ноздрите, преместете пръстите си около очите и нагоре под веждите и навън към ушите.

► Повторете от центъра на челото към слепоочията.

► Повторете от външните ъгли на ноздрите директно навън над скулите и към ушите. След това, от външните ъгли на устата, преминавайки през бузите към ушите.

Как да не си правите лицев масаж

1. Избягвайте да дърпате или щипете кожата си твърде силно и винаги използвайте серум, масло или хидратиращ и балансиращ тоник, за да позволите гладко плъзгане.

2. Ако имате наранена кожа, включително пъпки или отворена рана, не масажирайте. Вместо това намажете засегнатата област с лечебен мехлем.

3. Не прилагайте прекомерен натиск. По-силното натискане няма да ускори резултатите и дори може да причини чувствителност или синини.

Колко често да си правите лицев масаж

Няма строго правило, но дерматолози препоръчват няколко пъти седмично. Ако виждате ползи, можете да го правите веднъж или два пъти в седмицата. Въпреки това, ако установите, че лицето ви е особено подпухнало сутрин, можете да правите нежен масаж всеки ден, за да подобрите лимфния поток и циркулацията, за да намалите подпухналостта.

За още новини от света на красотата и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари