Теорията на цветовете е един от най-полезните инструменти в изкуството и дизайна и може дори да сте я използвали, когато нанасяте грим – като например да подчертаете цвета на очите с противоположен оттенък. Концепцията може да се приложи и при избора на цвят на косата, като се фокусирате върху нюансите и как те се съчетават с тена ви и други характеристики.
Готови ли сте да се впуснете в намирането на правилния цвят за вашите кичури? Следвайте това кратко ръководство за използването на теорията на цветовете, за да намерите най-добрия нюанс за вас.
Какво представлява теорията на цветовете?
Теорията на цветовете започва с цветното колело – кръгла диаграма, включваща първични, вторични и третични нюанси, разделени на равни части. Идеята е, че противоположните цветове (като синьо и оранжево) създават поразителен контраст, докато съседните нюанси (като синьо и зелено) са по-фини. Въпреки че обикновено виждаме цветното колело в художествени приложения, то е абсолютно полезно за цвета на косата.
Теорията на цветовете е в основата на работата на всеки реномиран колорист, тъй като помага да се разбере как си взаимодействат нюансите, как да се балансират топлите и студените тонове и как да се подобрят естествените черти на всеки, позволявайки създаването на персонализиран и уникален цвят, специално подходящ за човека.
Снимка: iStock
Чували ли сте за анализ на сезонния цвят? Този метод всъщност използва теорията на цветовете и я прилага към личното оцветяване – вашия тон на кожата, косата и цвета на очите – за да определи кои нюанси ви ласкаят най-много. Те са разделени на пролет, лято, есен и зима – всеки от които е свързан със специфични нюанси и нива на интензивност. Съобразявайки се със сезона, можете да изберете цветове, които подчертават естествените ви черти, вместо да ги заглушават. Същата концепция може да се разпростре и върху цвета на косата ви.
Как да използвате теорията на цветовете при боядисване на косата?
Следвайте тези стъпки, за да намерите най-ласкателния цвят на косата за вас.
Стъпка 1: Анализирайте вашите подтонове
Първата стъпка е да определите дали имате топли, студени или неутрални нюанси. Погледнете вените си – синкавото означава хладно, зеленикавото е топло, а смесицата предполага, че сте с неутрален подтон. Можете също така да видите как кожата ви реагира на бижута – среброто има тенденция да поглажда студените тонове, докато златното подхожда повече на топлите.
Снимка: iStock
Най-общо казано, топлото се съчетава най-добре с топло, докато хладното си обича студа. Топлите нюанси се съчетават добре със златисти, медни или медени нюанси, докато хладните подхождат на пепеляви, ледени или хладни тонове на брюнетки. Неутралните тонове на кожата могат да носят гама от цветове.
Стъпка 2: Вземете предвид естествения цвят на косата и цвета на очите
След това вземете предвид естествения си цвят на косата и очите. Фокусирането върху естествената дълбочина и пигмент дава указания за това какви нюанси ще подобрят или контрастират красиво. Ако искате да накарате очите да изпъкнат, изберете цвят на косата от противоположната страна на спектъра. Наситените златисти нюанси могат да подчертаят сините или зелените очи, докато по-студените тонове подчертават лешниковите или наситено кафявите очи.
Стъпка 3: Фокусирайте се върху баланса
Теорията на цветовете може да ръководи избора ви на боя за коса, но приложението в реалния свят е свързано с баланс и нюансирани избори.
Например това, че някой има топли нюанси, не означава, че не може да носи студени цветове на косата – просто трябва да промените наситеността. Човек с топъл тон на кожата, който иска пепелнорусо, може да се нуждае от нотка топлина в блясъка си, за да не изглежда прекалено блед.
Също така е добре вашият фризьор да знае как да използва контраста по стратегически начин. Ако например имате зелени очи, добавянето на топли медни тонове ще накара цвета им да изпъкне, докато мекото, студено кафяво може да създаде по-фин, елегантен ефект.
Снимка: iStock
Човек със студен тон на кожата все още може да носи топли нюанси в косата, ако те са направени правилно – може би е добре да опита златисто бежово вместо прекалено топло медно. И някой с топли нюанси може да избягва студените цветове на косата като пепеляворусо, но неутралното бежоворусо или студен тон с фини златисти леки нюанси може да осигури правилния баланс.
Целта е да създадете хармоничен, красиво изглеждащ резултат, който да допълва кожата ви по най-добрия начин.
Стъпка 4: Имайте предвид поддръжката
И накрая, не забравяйте да вземете предвид собствените си предпочитания и поддръжката. Само защото даден цвят на косата ви стои страхотно, не означава, че е правилният избор въз основа на вашия начин на живот или цели. Винаги се запитайте как бихте искали да изглежда вашият график и бюджет за поддръжка на новата прическа. Ярката, хладна блондинка може да изисква повече грижа и тонизиране, докато меката, смесена брюнетка може да се нуждае само от леки корекции на всеки няколко месеца.