fallback

Козметичните съставки, които да избягвате преди влизането в басейн

18 July 2025 14:30

И какво да използвате вместо тях

Снимка: iStock

Излагането на хлорирана вода в басейна може да увеличи риска от суха кожа, което може да ви изложи на риск от раздразнение и чувствителност.

Комбинирането на ефектите на хлора с определени активни съставки за грижа за кожата може само да влоши нещата.

За да се сведат до минимум ефектите на хлорираната вода в басейна и тези съставки върху кожата ви, дерматолозите предлагат алтернативи, които са нежни и ефективни.

Никой никога не е твърдял, че плуването в басейна е полезно за кожата ви и не е тайна, че редовното къпане може да остави външния ви слой дехидратиран. Макар че лека сухота е очаквана, е редно да се запитаме какво се случва, когато кожата ви изглежда сериозно пресъхнала.

Оказва се, че някои доказани съставки за грижа за кожата, които използвате, биха могли да влошат нещата.

Тези съставки, много от които се появяват в продукти за грижа за кожата, използвани от милиони хора ежедневно, могат да изострят въздействието на хлора върху кожата ви. Това може да доведе до по-голяма сухота и дори да ви изложи на риск от фоточувствителност, увеличавайки вероятността да получите раздразнение, слънчеви изгаряния или кожни обриви.

Снимка: iStock

Това не означава, че трябва да избирате между басейна и страхотната кожа това лято – това би било направо жестоко. Но си струва да имате предвид тази информация, ако кожата ви се чувства малко прекалено суха след къпане.

Ето какво дерматолозите искат да знаете за потенциално проблемните съставки за грижа за кожата и басейна, както и какво да използвате вместо тях.

Как хлорираната вода влияе на кожата ви?

Като за начало водата в басейна може да бъде изсушаваща и дразнеща. Това важи за хлорираните или солените басейни, които също съдържат хлор. Химикалът, използван за предпазване на водата, в която се забавлявате, от бактерии, е естествено дразнещ, тъй като може да наруши функцията на кожната бариера, която помага за предпазването от алергени, химикали и микроби. Хлорът може също така да лиши кожата ви от някои от естествените ѝ масла, което може да я изсуши допълнително. По принцип влагата на кожата ви е силно засегната, когато плувате.

Снимка: iStock

Нещо повече, често срещаните съставки за грижа за кожата могат да влошат нещата. Ако планирате да се потопите един или два пъти в басейна това лято, е малко вероятно да видите някакви сериозни поражения, но ако плуването е редовно за вас, е важно да сте наясно с потенциалното въздействие на хлора.

Кои козметични съставки са потенциални проблеми?

Снимка: iStock

Ето списък със съставките, за които да внимавате, преди да влезете в басейна:

► Ретинол – това производно на витамин А, което се продава без рецепта, често се среща в кремове против бръчки и други продукти, борещи стареенето, тъй като е доказано, че стимулира производството на колаген и еластин, които стягат кожата.

► Алфа-хидрокси киселини – ексфолиращите алфа-хидрокси киселини като гликолова и млечна киселина помагат за разхлабването на лепкавото вещество, което държи мъртвите кожни клетки заедно, разкривайки по-сияен тен.

► Бета-хидрокси киселини – най-често срещаната бета-хидрокси киселина е салициловата, която може да бъде намерена в продуктите за борба с акнето, поради способността ѝ да почиства порите от омазняване и запушвания.

► Бензоил пероксид – друга често срещана съставка за борба с несъвършенствата, бензоил пероксидът има антибактериални и противовъзпалителни ефекти.

Всички тези съставки могат да бъдат дразнещи сами по себе си, но когато ги комбинирате с хлор, изсушаващите ефекти могат да се усилят, причинявайки по-голямо нарушаване на кожната бариера. Хлорираната вода също може да деактивира ефективността на тези съставки и да ги разгради, правейки любимите ви лосиони и серуми неефективни и повишавайки риска от раздразнение.

Въпреки това, тези съставки няма автоматично да причинят проблем при плуване – това е просто риск, за който трябва да сте наясно.

Какво да използвате вместо тези съставки?

Снимка: iStock

Имате три възможности – да пренебрегнете всичко и да видите какво ще се случи, да намалите количеството и честотата на употреба на тези потенциално дразнещи съставки или да опитате нещо друго. Ако искате да заложите на сигурно и да опитате различни съставки, направете тези замени, всички от които са по-нежни към кожата:

► Бакучиол вместо ретинол – изследванията показват, че тази растителна алтернатива на ретинола, има много от същите ефекти, като например намаляване на появата на бръчки и хиперпигментация, но може да бъде по-нежна към кожата.

► Пептиди вместо алфа-хидрокси киселини – пептидите са къси вериги от аминокиселини, които се създават в лаборатория и могат да бъдат проектирани да постигат много неща за кожата, като например подобряване на блясъка и рафиниране на текстурата, но без грубото ексфолиращо действие.

► Ниацинамид вместо бета-хидрокси киселини – подобно на салициловата киселина, за ниацинамида е доказано, че помага за справянето с акнето, както и с мелазма и псориазис.

► Масло от чаено дърво вместо бензоил пероксид – едно проучване установява, че маслото от чаено дърво има силни антибактериални, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат при лечението на обриви, точно както бензоил пероксидът.

За още съвети за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
басейн плуване хлорирана вода хлор кожа красота
0 коментара
fallback