В някои случаи обаче, дупето всъщност липсва и тук се намесват пластичните хирурзи. Те могат да направят така, че да се радвате на влудяващи извивки, благодарение на присаждането на мастна тъкан.
Д-р Ангел Енчев от клиника „Симетрия“ ни обясни точно как се прави.
Присаждане на мастна тъкан
Процедурата се състои в липосукция на долната част на гърба и талията и присаждане на извлечените мазнини в задните части. В резултат женските извивки са по-добре очертани.
Подходяща е за жени с излишни мазнини в области като стомаха, ханша или бедрата, които искат по-закръглени задни части.
Не е подходяща за жени, които не разполагат с достатъчно „донорни” мастни клетки.
Как се прави
Присаждането на мастна тъкан позволява на хирурзите да коригират плоски задни части, като ги направят по-пълни и заоблени.
За тази процедура се отстранява излишната мазнина от области като корема, хълбоците, ханша, долната част на гърба или бедрата, чрез много нежна липосукция, при която се използва специална канюла / тънка тръбичка /, за да се предпазят живите мастни клетки.
След като се извлекат, мастните частици се въвеждат в седалището през миниатюрни разрези, за да се разпръснат капчиците през тъканите, така че всяка мастна клетка да е добре кръвоснабдена.
Пациентите трябва да имат в наличие достатъчно излишна мазнина в други области от тялото, която да се отстрани и да се използва за присаждане.
Някои пластични хирурзи извършват тази процедура, използвайки техника, наречена липоскулптура.
При нея се вкарват малки количества мазнини и в мускула, и в мастната тъкан.
По време на процедурата мастните тъкани се поставят или вмъкват по такъв начин, че да предизвикат структурни промени в тялото, след които нововъведената мазнина придобива структурните качества на околните тъкани – в резултат областта става естествена на допир и визуално привлекателна.
Какво още трябва да знаете
Важното е да имате предвид, че присаждането може да се наложи да се извърши няколко пъти, тъй като мазнините не винаги се „поемат“.
Операцията се провежда в лицензирано самостоятелно или болнично хирургично заведение под обща анестезия. Мазнините, които са се запазили една година след операцията, би трябвало да останат за постоянно и поради тази причина е важно да поддържате стабилно тегло, за да избегнете неравномерно напълване в третираните зони.
Страничните ефекти включват лек дискомфорт, който може да се овладее с болкоуспокояващи медикаменти, ако се наложи. Освен това ще трябва да избягвате усилената физическа активност за около две седмици след процедурата.
Сред рисковете са : временна промяна в чувствителността, инфекция, мастни възли, поява на трапчинки, асиметрия и усложнения от анестезията.
Щом отоците спаднат, няма да има разлика между оригиналните и присадените мазнини и обичайната чувствителност ще се възстанови.
Д-р Ангел Енчев
Завеждащ клиника по пластична хирургия Symetria
www.doctorenchev.bg