Винаги сме се чудели колко несъобразителен родител трябва да си, за да пушиш около детето си, не дай си, Боже да го държиш в млечнобялата атмосфера на местното заведение за бира, цаца и картофи и то за часове.
Някои родители се въздържат от тази порочна практика, но само докато децата им са още малки и вредите от тютюневия дим може да се окажат фатални.
Не особено мъдро се оказва обаче и пушенето около вече „поотрасналите“, които освен че попиват действията на родителите си като дунапренова гъба, са не по-малко застрашени от здавословна гледна точка.
Оказа се, че 13-годишни деца, у които има следи от пасивно пушене в кръвта им, са и с видимо по-дебели артерии.
Това са изводите от финландско изследване, което показва, че уврежданията, причинени от пасивното пушене, започват в детството и са видими у подрастващите.
"Макар предишни изследвания да показаха, че пасивното пушене уврежда кръвоносните съдове на възрастните хора, досега не знаехме, че този специфичен ефект е налице също у деца и тийнейджъри", заяви ръководителката на изследването д-р Катарина Калио от университета на Турку във Финландия.
Нейният екип изследвал 494 деца на възраст между 8 и 13 години, които участвали в проучване за сърдечни болести.
Учените измерили нивата на котинин - производно на никотина, открито в кръвта след вдишване на тютюнев дим.
Децата били разделени на групи с високо, средно и ниско ниво на котинина.
Бил използван ултразвук, за да се измери дебелината на аортата и на каротидната артерия във врата.
Стените на артериите изглеждат по-дебели при изследването с ултразвук, ако са увредени вследствие на атеросклероза.
У децата с най-голямо количество котинин в кръвта им стените на каротидната артерия били средно със 7 на сто по-дебели, отколкото у децата с най-ниски нива на котинина.
Аортите им пък били с 8 на сто по-дебели.