Бебетата, които са обект на голяма майчина обич, стават по-приспособени да се сблъскат с житейските проблеми, когато пораснат, сочат резултатите от американско изследване.
То обхванало 482 души в щата Роуд Айлънд.
Изследователите сравнили данни за взаимоотношенията между 8-месечни бебета и майките им и за емоциите, когато децата пораснали и навършили 34 години през 90-те години на миналия век.
Изследователите искали да проверят твърдението, че силната обич в ранно детство осигурява солидна основа за по-късно справяне с житейските проблеми.
Досегашните изследвания бяха базирани върху детски спомени, а не върху проучване в ранното детство, отбелязаха авторите на изследването.
Взаимоотношенията между 8-месечни бебета и майките им било оценено от психолог. В близо 10 на сто от случаите той установил, че е налице малка майчина обич към бебето.
В 85 на сто от случаите нивото на майчината обич било нормално, а в близо 6 на сто - високо.
34-годишните участници били тествани въз основа на списък със симптоми, които разкриват безпокойство, враждебност и общо неразположение.
Изследователите констатирали, че независимо от социалната среда, онези, които на 8-месечна възраст са били обект на голяма майчина обич, са с най-ниски нива на тревожност, враждебност и общо неразположение.