IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Кибертормоз – когато sms-ите разплакват децата

13 септември 2010 14 03

Кибертормозът е новата форма на насилие между деца. Малко обяснение и няколко съвета как да се справите

Превърнете децата си във ваши приятели и всичко ще тече по-леко. Снимка: Dreamstime

Превърнете децата си във ваши приятели и всичко ще тече по-леко. Снимка: Dreamstime

Децата понякога са ужасно жестоки.

Факт, който май всеки от нас е изпитал на гърба си по един или други начин в училищните си години.

Разликата обаче между нас и настоящото „училищно“ поколение са новите канали за комуникация, които и ние сами така обичаме и които могат да бъдат и канали за тормоз.

Кибертормозът (или както е известен по света – cyberbullying) е новата форма на насилие между деца. Насилието се извършва чрез използването на мобилните телефони и интернет (социални мрежи, skype и др.).

За съжаление е много по-страшна форма на насилие, защото за него няма прегради и граници, той се случва навсякъде и по-всяко време.

Това е формата на тормоз, която възрастните (учители и родители) най-малко познават и я игнорират.

А почти 1/3 от насилието сред децата вече е в кибер пространството, скрито зад анонимността и безразличието, но също толкова болезнено.

Според проучване на УНИЦЕФ и Дружество на психолозите в България, 23% от учениците на възраст 10-14 г. казват, че са били подложени на кибертормоз  поне веднъж през последната учебна година. 

При 14 годишните почти 1/3 от тормоза в училище става по мобилните телефони и през Интернет.

13% от учениците са си признали, че са използвали кибертормоз срещу  друг човек поне веднъж през последната година, и 3% казват, че им се случва да го правят всяка седмица.

Най-честите форми на кибертормоз са: пускане на клюки през социални мрежи (56% от случаите); обидни обаждания по GSM (56%); заплашителни SMS-и (49%); пускане на неприлични или фалшиви снимки (39%) и др.

Едва 24% от децата „жертви” са споделили, че са заплашвани с учителите си.

Най-често това се споделя с майката, но много малко от родителите и учителите знаят какво е Кибертормоз и как могат да се справят с него.

Цели 29% от децата казват, че не споделят с никого, че са тормозени.

Съветите, които УНИЦЕФ дава на родителите, са:

Покажете на детето си, че му вярвате и го разбирате.

Дайте му съвет как да се предпази от нападки.

Изработете заедно някаква стратегия за сигурност.

Помогнете му да преодолее срамежливостта си, да бъде уверено, да отстоява себе си.

Окуражавайте детето си.

Давайте му поводи да се чувства ценно.

Помогнете на детето си да се запознае с други деца и да създаде нови приятелства извън училище.

Окуражавайте детето си да установява контакти с добронамерени деца в класа.

А това, което можем да добавим и ние:

Обяснете на децата си разликата между реален и виртуален живот.

Обяснете му, че не е нужно да се опитва да се харесва на всички и че не трябва да се интересува от мнението на всички.

Обяснете му света на човешките отношения така, сякаш давате съвет на приятел, а не на детето си.

И ще му помогнете да стане по-добър човек.  

КоментариКоментари

namonaraqnaq ( преди 14 години )
Да, прощавай, ако съм те засегнала. Не съм искала да прозвучи по този начин - просто различно мнение.Реално, фактът, че не ми се е случвало да пострадам по този начин, не означава и че занапред ще е така, че съм застрахована.Мисълта ми беше, не че мрежата е безопасно място - просто като всяко друго място с позитивите и негативите му там. Всъщност Съни го е казала много добре.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
wildprincess ( преди 14 години )
Не съм казала нищо от това ,което си написала!Не съм обобщила,че това са всички от Мрежата.Аз също съм тук,приятелитеми-също.Не ми слагай думи в устата,които не съм произнесла.Написала съм-ЧАСТ.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
namonaraqnaq ( преди 14 години )
Защо липсата на контакт да ги освобождава? Не разбирам ... Ако някой е решил да те измами, излъже, да се възползва от теб и т.н. - той би могъл да го направи по много начини - и в пряк контакт и виртуално.Нима излиза, че всички пропаднали типове вихрят низки страсти в мрежата, а свестните общуват извън нея?Имам няколко изключително стойностни интернет познанства. Аз лично предпочитам дори този начин, защото имам време да общувам по дълго с хората, да обмислям по-дълго казаното от тях, времето за реакция е по-голямо, а ако не ми харесват - просто да затварям прозорчето, без да се налага да давам обяснения. Наяве е по-трудно, случвало ми се е арогантни и нахални типове да ме притеснят доста.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 14 години )
Разбира се, че липсата на визуален контакт за някои хора е добре дошъл. Да не забравяме обаче, че Мрежата помогна на много хора с проблеми в общуването или ако щеше - такива, които заекват. Всичко е такова, каквото си го направиш. Аз се запознах с мъжа ми по интернет, други са били обирани през интернет, то е въпрос на ползване. Но че има гадини, има :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
wildprincess ( преди 14 години )
Мислиш ли??Аз мисля ,че липсата на физически контакт за част от хората освобождава най-тъмните им черти.Дава им една грозна свобода.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 14 години )
РАзбира се, вярвам, че има и добри деца. Много съм си мислела за виртуалния и реалния живот. Дефакто, това че виждаш нечие лице, не значи че той не е анонимен, не значи че не може да те подведе. Та по тази логика - както се пазиш в реалния живот, така се пазиш и във виртуалния. Липсата на физически контакт не се отразява на човешките взаимоотношения чак толкова много.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
wildprincess ( преди 14 години )
Недей така!Има и добри деца!Но проблема засегнат в статията е доста актуален и за съжаление ми се струва,че все повече ще се задълбочава.Страшно е,защото е трудно контролируем.Но ще трябва да се намери начин да се ограничи.Анонимността и безнаказаността която се получава чрез новите комуникации са опасност, за която трябва да се намери решение.Колкото по-бързо,толкова по-добре!!!!!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 14 години )
Децата днес сприятеляват ли се наистина? Или само се влачат едно с друго? :((
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар