Пещерните хора са били много по-опитни родители от много съвременни двойки, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от американско изследване.
Психоложката Дарсия Нарваес от университета Нот Дам, щата Индиана, е съпоставила техниките за отглеждане на съвременни майки и татковци с 3-годишни деца с тези на родители от Ледниковата епоха.
"Моралното функциониране се формира още в най-ранна детска възраст. Чрез днешните техники обаче отглеждаме дисфункционално поколение", казва професор Нарваес.
Данните от проучването й показват, че за разлика от съвременните практики децата да се оставят да плачат и да се кърмят само няколко месеца, в древни времена майките постоянно са галили и гушкали малките си, не са ги пляскали, кърмили са ги до пет години и са ги оставяли да прекарват много време на открито.
"Топлото и грижовно отношение осигурява спокойствие на мозъка в периода, когато детето се развива и се научава да общува със заобикалящия го свят.
Днес можем да говорим за епидемия от тревожност сред младото поколение.
Децата, които не получават достатъчно емоционално внимание в ранния си живот, израстват самовглъбени и несъстрадателни", допълва психоложката.
Още по темата