Животът е кръговрат от успехи и поражения.
Човекът за жалост обаче е устроен така, че май винаги гледа да отдели по-голямо внимание на пораженията, отколкото на успехите.
Различните психолози, психоаналитици и всякакви духовни наставници са наясно с този факт, и се надпреварват един през друг да ни съветват как не трябва да мислим за лошото, а за хубавото, инак рискуваме своето физическо и емоционално здраве. Сега се оказва обаче, че истината не е точно такава...
Американски специалисти доказаха научно истинността на афоризма: "Това, което не ни убива, ни прави по-силни".
Многогодишно мащабно изследване на последиците, които имат неблагоприятните събития върху психичното здраве на американците, показва, че неприятностите способстват за последваща адаптация, за устойчивостта на психиката.
Марк Сири от Университета в Бъфало, щата Ню Йорк в САЩ, ръководител на изследването, напомня, че данните, получени от неговата група, противоречат на предишни студии, твърдящи, че неблагоприятните събития се отразяват негативно на психичното здраве и на здравословното състояние на човека като цяло.
Затова колкото са повече несгодите, толкова са по-големи шансовете за печални последици.
В изследванията на Марк Сири и на неговия екип нееднократно са били анкетирани 2398 души в периода 2001 - 2004 г.
В края на изследването е било установено, че хората, преживели големи неприятности, са с по-добро психично здраве от останалите, на които им е вървяло в живота. Те са реагирали на по-дребните проблеми много по-спокойно в сравнение с останалите.
Изследването не е позволило да бъде установена причинно-следствената връзка между амплитудата на неудачите и психичната устойчивост, но все пак е дала основание на учените да направят предположението, че в умерени дози неприятностите могат да способстват за формиране на защитни механизми.
И все пак, не е нужно непрекъснато да се набърквате в тях.