Как ви звучи идеята да можете да забравите лошите си спомени? Разделите, обидите, гадните супи в детската градина?
Оказва се, че повечето емоции, които човек изпитва през живота си, са негативни, а едва 20% са положителни.(доста тъжна констатация).
До този извод стигнаха американски учени от университета Джон Хопкинс след мащабно изследване на структурата и функцията на човешкия мозък, съобщава Puls.bg.
Чувството за страх и силното напрежение са причина за синтезирането на специфичен протеин в т.нар. център на страха в главния мозък, категорични са авторите на изследването.
Според учените, ако синтезът на този протеин може да бъде медикаментозно блокиран, това ще позволи частичното или дори пълното заличаване на неприятните спомени и емоции от миналото.
Експерименталните проучвания за „изтриване” на лошите спомени до този момент са извършвани единствено в предклиничен етап, но авторите на проучването са убедени, че резултатите ще се повторят и при клинично изследване върху хора.
Направеното откритие може да помогне за лечението на посттравматични стресови разстройства, при жертви на насилие, военни, както и при лечение на пациенти с алкохолизъм и наркомания.
Американските учени, разработващи „хапчето за изтриване на лоши спомени”, смятат че медикаментът ще бъде особено ефективен при терапията на пациенти с посттравматична депресия или силни фобии.
Въпреки положителните резултати от проведените проучвания, откритието среща неодобрение от някои скептици, считащи, че паметта е своеобразна библиотека на случилото ни се, която ни помага да се учим от грешките си.
Според тях науката няма право да отнема тази възможност на човека.
Бихте ли взели такова хапче?